turboportal.pl - Prawie sto dziewcząt w eliminacjach kartingowych w Tychach
Filtry
-
-
-

Prawie sto dziewcząt w eliminacjach kartingowych w Tychach

Czy wyścigi są dla dziewczyn? Jasne, że tak! - odpowiada Gosia Rdest, a wtóruje jej prawie setka dziewczyn, które wzięły udział w eliminacjach The Girls on Track - Karting Challenge w miniony weekend w Tychach.

Kartingowe zmagania dziewcząt w Tychach
Kartingowe zmagania dziewcząt w Tychach - 27.05.2018 · fot. materiały prasowe


Pierwsze eliminacje akcji The Girls on Track - Karting Challenge za nami. W miniony weekend 26-27 maja w Tychach dziewczyny mogły spróbować swoich sił w slalomie kartingowym na specjalnie ustawionym torze. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem - w przeciągu dwóch dni eliminacji na linii startowej stanęła prawie setka kandydatek.

Każda z dziewcząt miała trzy przejazdy - pierwszy testowy, dwa kolejne na czas. Jury, składające się z członków Polskiego Związku Motorowego, wybrało osiem finalistek. Zostały nimi Sara Kałuzińska, Marcelina Czepiel, Aleksandra Buziewicz, Alicja Gaj, Joanna Piwowarek, Natalia Lelek, Kinga Wójcik oraz Agnieszka Wysogląd.

Przy typowaniu kierowano się przede wszystkim najlepszym czasem przejazdu, ale także ogólnym wyczuciem przestrzennym, wykazanymi predyspozycjami i potencjałem. Tor był wymagający, tak by jak najlepiej ocenić umiejętności, ale dziewczyny dzielnie dawały sobie radę. Ważnym elementem decydującym była ?rozmowa kwalifikacyjna?, odbywana w języku polskim lub angielskim. Zwracano uwagę na nastawienie, samozaparcie i motywację dziewczynek, tak by wybrać osoby, które naprawdę chcą realizować taką ścieżkę rozwoju i z pełnym zaangażowaniem będą gotowe na podjęcie motorsportowych wyzwań.

Kartingowe zmagania dziewcząt w Tychach
Kartingowe zmagania dziewcząt w Tychach - 27.05.2018 · fot. materiały prasowe


- Dziewczyny prezentowały zróżnicowany, ale generalnie bardzo zadowalający poziom. Wśród kandydatek dało się zauważyć osoby wyróżniające się predyspozycjami i niesamowicie zmotywowane do ścigania - ocenia Gosia Rdest.

Nagrodą dla finalistek będzie udział w półrocznym szkoleniu treningowym pod okiem Gosi Rdest, ambasadorki akcji oraz najszybszej polskiej zawodniczki na torach wyścigowych w kraju i za granicą. W programie, opracowanym przy udziale zespołu ekspertów, znalazło się kilka bloków tematycznych, obejmujących między innymi warsztaty w zakresie doskonalenia techniki jazdy na torze, ćwiczenia na symulatorze, spotkania z trenerami i inspirującymi osobami ze świata motorsportu. Finalistki, biorące udział w szkoleniu, zyskują możliwość zakwalifikowania się do europejskiego finału akcji na torze Le Mans, w którym zmierzą się zawodniczki z ośmiu krajów.

Inicjatywa Girls on Track ma na celu zwiększenie uczestnictwa kobiet w sportach motorowych. Gosia Rdest mówi: - Na pytanie dlaczego jest tak niewiele kobiet w motorsporcie odpowiadam - bo nikt im świata wyścigów, takiej formy spędzania czasu nie pokazuje, nie zachęca do spróbowania. Nie jest to aktywność tradycyjnie postrzegana jako kobieca. Po to właśnie jest ta akcja. Chcemy dziewczyny zachęcić, by spróbowały, dać im szansę sprawdzenia. Być może właśnie dzisiaj któraś z nich odkryła swoją życiową pasję, tak jak ja na torze kartingowym wiele lat temu, dokąd zabrał mnie tata.

Kartingowe zmagania dziewcząt w Tychach
Kartingowe zmagania dziewcząt w Tychach - 27.05.2018 · fot. materiały prasowe


Poparcie dla akcji Girls on Track wyraziło wiele osobowości ze świata polskiego motorsportu, w tym zawodniczki reprezentujące różne dyscypliny sportów motorowych. - To świetne uczucie widzieć, jak wokół akcji Girls on Track gromadzą się wspaniałe, pełne pozytywnej energii osoby. Szczególnie jestem szczęśliwa, gdy widzę solidarność kobiet polskiego motorsportu, które popierają ideę zachęcania innych dziewczyn do ścigania. Razem możemy sprawić, że będzie nas więcej - mówi Gosia.

Inicjatywa The Girls on Track - Karting Challenge odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także FIA i PZM.

Ostatnia szansa, by wziąć udział w kwalifikacjach to eliminacje w Rzeszowie 11-12 sierpnia.

Partnerami akcji są: Motowizja, Motocaina, kart-shop.pl, SOS PZMot, PZM Travel, Gemini Park Tychy, TTSK K-Team Tarnów.

BM / tychy.info