Filtry
-
-
-

[WIDEO, ZDJĘCIA] Uczniowie wykazali się wiedzą z zakresu motoryzacji

Test wiedzy z zakresu ruchu drogowego, pierwsza pomoc i trafne podejmowanie decyzji na miejscu wypadku oraz jazda po łuku z tzw. talerzem stewarda na masce samochodu - to konkurencje, z którymi przyszło zmierzyć się licealistom startującym w tegorocznym finale konkursu motoryzacyjnego. Poziom rywalizujących drużyn był bardzo wyrównany. Z nieznaczną przewagą punktową wygrali jednak uczniowie z "Chrobrego" i to oni pojadą reprezentować powiat w kolejnych eliminacjach do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego.Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego pszczyńskiej komendy kolejny raz gościli w "samochodówce", gdzie odbył się finał powiatowych eliminacji do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Do konkursu przystąpili uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy rywalizowali ze sobą wykazując się wiedzą z zakresu pomocy przedmedycznej, przepisów ruchu drogowego, precyzyjną jazdą samochodem, a także znajomością historii motoryzacji. Jako atrakcję zadań praktycznych organizatorzy przygotowali konkurencje związane z udzielaniem pomocy przedmedycznej i jazdę samochodem z tzw. talerzem stewarda.

Przed rozpoczęciem akcji ratującej życie i konkurencji na torze, uczniowie musieli wykazać się wiedzą teoretyczną. Dużym zaskoczeniem dla startujących były pytania dotyczące historii motoryzacji. Opiekunowie grup z pewnością mogli pamiętać czasy polonezów i dużych fiatów, lecz startująca w konkursie młodzież raczej musiała solidnie przygotować się do testu. Pytania o czas, w jakim rozpędzał się do 100 km/h polonez, ile wyprodukowano tych modeli i gdzie były głównie eksportowane, stanowiły nie lada łamigłówkę dla młodych pasjonatów motoryzacji.

Finał powiatowych eliminacji do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego - 04.2018 · fot. KPP Pszczyna


Ostatnia konkurencja, jazda samochodem z tzw. talerzem stewarda, również zaskoczyła startujących. Polegała ona na tym, że jeden z uczestników trzyosobowej drużyny, mogący pochwalić się uprawnieniami do kierowania pojazdami kategorii "B", musiał przejechać tor w jak najkrótszym czasie. Trudność polegała na tym, że zawodnik musiał jechać na tyle wolno, aby nie zgubić znajdującej się na "talerzu" piłki, i na tyle szybko, żeby uzyskać jak najkrótszy czas przejazdu. Na każdym etapie konkursu liczyły się czas, poprawne odpowiedzi, trafne podejmowanie decyzji, precyzja i opanowanie.

Organizatorzy turnieju słusznie mogli spodziewać się wysokiego poziomu startujących w zawodach uczestników. Biorący udział w eliminacjach uczniowie byli bowiem tymi, którzy przeszli już pierwsze "sito" w swoich szkołach. Walka była zacięta i zaledwie z nieznaczną przewagą wygrała drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie.

BM / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna