Filtry
-
-
-

Akumulator - kiedy wymienić? Jak określić jego stan techniczny?

Materiał partnera:

Nie da się ukryć, że wiek nie wpływa dobrze na sprawność akumulatora. Każdy akumulator, czy innego rodzaju bateria w miarę upływu czasu zaczyna znacznie tracić na swoich właściwościach. Co więcej, warto pamiętać, by z wymianą akumulatora nie czekać do ostatniej chwili, gdyż każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę, jak kończy się brak wymiany w odpowiednim momencie. Warto wiedzieć, kiedy wymienić akumulator i jak określić, że już na to najwyższa pora! Zapraszamy do lektury.

Akumulator - czy należy wymieniać?



Żaden samochód bez akumulatora nie będzie sprawny i zdaje sobie z tego sprawę każdy kierowca, dlatego też akumulator - jako niezbędny element każdego pojazdu powinien być objęty szczególną uwagą każdego posiadacza auta. Oczywiście, wszyscy wiedzą, że bez sprawnego akumulatora samochód zwyczajnie "nie odpali", jednak już sama awaria baterii może wpłynąć na znaczne pogorszenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy, dlatego też warto trzymać rękę na pulsie. Nie jest tajemnicą, że akumulator jest nieustannie eksploatowany, a gdy nie zauważy się w porę, że niezbędna jest naprawa to można następnie przekonać się o tym w bardzo przykry sposób lub w najmniej odpowiednim momencie.

Trzeba też podkreślić, że akumulator jest elementem eksploatacyjnym, więc oczywistym jest, że w końcu będzie wymagał wymiany, gdyż nawet bezawaryjnie działająca bateria ulega zwykłym procesom starzenia. To, że obecnie nie ma problemów z akumulatorem nie znaczy, że w końcu się nie pojawią. Warto poznać najpopularniejsze objawy, które mogą świadczyć o konieczności wymiany baterii.

Akumulator - jak określić jego stan techniczny?



Stan techniczny akumulatora można w większości przypadków sprawdzić samodzielnie. Do najczęstszych objawów zużycia akumulatora i konieczności jego naprawy lub wymiany należy zaliczyć m.in. znaczny spadek napięcia znamionowego oraz problemy z jego całkowitym naładowaniem. Bardzo często za nieprawidłowe działanie akumulatora odpowiada zbyt niski poziom elektrolitów. Oprócz tego również: napęczniała obudowa akumulatora, charakterystyczny dźwięk rozrusznika oraz słabsze światło z reflektorów przy włączonym silniku.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów akumulatorów. "Wyróżnić można główne trzy rodzaje: żelowy, obsługowy i bezobsługowy. Akumulatory obsługowe to zdecydowanie najstarsze rozwiązania, w których istnieje możliwość uzupełniania elektrolitu (za pomocą odkręcenia korków zamykających). Aktualnie to z kolei akumulatory bezobsługowe zdecydowanie wiodą prym - w nich zresztą również możliwa jest pełna kontrola i uzupełnienie elektrolitu. Praktycznym rozwiązaniem w tego typach baterii jest wizjer przedstawiający jej stan naładowania." - mówi Radosław Nater, specjalista w "Auto Centrum Matusiewicz", renomowanym sklepie motoryzacyjnym niedaleko Wrocławia. "Akumulatory żelowe wyróżniają się z kolei zwiększoną pojemnością, a zamiast elektrolitu występuje tu kwas z krzemionką. Takie akumulatory dużo lepiej reagują na wstrząsy i uderzenia oraz podwyższone temperatury. Ostatnią grupę tworzą specjalne akumulatory do aut wyposażonych w system Start&Stop oraz pojazdów hybrydowych." - dodaje.

Akumulator - na co zwrócić uwagę w czasie kupna?



Kupno akumulatora nie jest rzeczą trudną, jednak należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. "Na pewno ważne jest dokładne przyjrzenie się rozmieszczeniu biegunów (umożliwiają one prawidłowy montaż baterii), jego pojemności (powinna być zawsze określona przez producenta), a także wartości prądu rozruchowego (określony przez normę EN). Wymiary i kształt stopki z pozoru nie wydaje się problemem, jednak należy pamiętać, że źle dobrana stopka może skomplikować możliwość zamknięcia klapy" - podkreśla specjalista ze sklepu motoryzacyjnego "Auto Centrum Matusiewicz".

Na koniec należy podkreślić, że tylko w pełni sprawny i odpowiednio naładowany akumulator jest w stanie zapewnić bezpieczną i bezawaryjną jazdę, dlatego też warto systematycznie kontrolować i sam akumulator i jego poziom naładowania, a w przypadku konieczności sięgać po sprawdzone produkty, które oferuje sklep motoryzacyjny we Wrocławiu.