Filtry
-
-
-

Jak dbać o samochód zimą?

Materiał partnera:

Wraz z przyjściem zimy zmieniają się potrzeby naszych zmotoryzowanych przyjaciół, dlatego każdy kierowca powinien być wyposażony w podstawową wiedzę na temat dbania o samochód w trakcie wymagającego sezonu. Poranne przymrozki, śliskie drogi i obfite opady śniegu to cechy najchłodniejszej pory roku. Co ważne, niesprzyjające warunki drogowe i pogodowe można ujarzmić, pracując nad techniką jazdy, ale nie tylko... Podpowiadamy, co zrobić, aby jazda samochodem zimą była bezpieczniejsza i przyjemniejsza.

Właściwe ogumienie



Mamy nadzieję, że nikomu nie trzeba mówić o wymianie opon zgodnie z nadchodzącym sezonem. Od ogumienia zależy bezpieczeństwo i komfort jazdy kierowcy oraz pasażerów, dlatego tak ważne jest, by wymienić opony, kiedy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Wbrew błędnemu przekonaniu nie powinno robić się tego, gdy na ulicach pojawi się pierwszy śnieg lub oblodzenie

Jeśli w schowku/piwnicy posiadasz komplet opon z zeszłego sezonu, to najpierw sprawdź datę produkcji ogumienia. Kierowcy w pierwszej kolejności sprawdzają stan bieżnika - jednak może on nie być starty, a wciąż będzie istnieć przesłanka do wymiany ogumienia na nowe. Stare, "przeterminowane" opony stanowią niemałe niebezpieczeństwo na drogach - nie tylko w trakcie zimy, ale o każdej porze roku.

Kontrola płynów eksploatacyjnych



Rozwój motoryzacji pozwolił na skrócenie i zoptymalizowanie prac związanych z opieką nad samochodem, jednak wciąż na barkach kierowców spoczywają obowiązki, takie jak wymiana płynów do spryskiwaczy, płynu hamulcowego czy płynu Adblue. W przypadku płynów do spryskiwaczy wymiana na zimę jest o tyle istotna, że w przeciwnym wypadku może dojść do poważnej awarii pompy spryskiwacza. W większości sytuacji wystarczy dolać skoncentrowany płyn zimowy do zbiornika z płynem letnim.

Płynu hamulcowego nie trzeba wymieniać zgodnie ze zmiana pory roku, ale warto w okresie zimowym przeprowadzić wstępna kontrole. Czego szukać? Przede wszystkim wody w zbiorniku - to czynnik, który może mieć szkodliwe działanie na funkcjonowanie układu.

Cechą charakterystyczna płynów Adblue jest ich podatność na zamrożenie. Skład płynu, tj. mieszanina mocznika i wody sprawia, że ostatni składnik nie jest odporny na niskie temperatury. W związku z tym warto po upływie (około) roku wymienić płyn na nowy i uważać na spadek temperatury poniżej -11 stopni Celsjusza. Przy tej wartości temperatury płyn może zamarznąć, a jego odmrożenie (w wyniku odpalenia silnika) i ponowne zamrożenie może wywołać niemała usterkę.

Woskowanie



Omówiliśmy już kwestie wpływające na obniżenie ryzyka wypadku samochodowego i polepszenie komfortu jazdy zimą. Najwyższy czas, by zająć się estetyką i wyglądem pojazdu w okresie zimowym. Nieprzyjemna, mroźna pogoda nie sprzyja efektowi połysku na powłoce lakierniczej, dlatego warto zainwestować w rozwiązanie, które temu zaradzi. Co może zrobić kierowca we własnym zakresie? Zainwestować w odnowienie i ochronę lakieru poprzez zastosowanie dedykowanego wosku. Kierowca wraz z przyjściem zimy powinien zaopatrzyć się w preparat do bezdotykowego woskowania, który można aplikować zarówno na sucho, jak i na mokro. Jest to świetna opcja chroniąca przed m.in. korozją.

Gdzie zaopatrzyć się w produkty do pielęgnacji samochodu?



Dbanie o samochód obejmuje również robienie zakupów w godnych zaufania i profesjonalnych hurtowniach. Obsługa, jakość produktów, ceny - to wszystko ma wpływ na bezpieczeństwo i wygląd pojazdu. Sklep motoryzacyjny w Warszawie znany pod nazwą Jaro-Filtr, gdzie zaopatrzysz się w najlepszej jakości i trwałości produkty przeznaczone do pielęgnacji samochodu o każdej porze roku! Zima to jeden z najbardziej wymagających sezonów w Polsce, dlatego nie zwlekaj i zastosuj się do wyżej wymienionych porad.