- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 16 lutego 2021
Porównujemy leasing i wynajem długoterminowy, czyli co i komu się opłaca
Materiał partnera:
Wynajem czy leasing? Aby wybrać najlepsze rozwiązanie odpowiedz sobie na trzy podstawowe pytania: -Ile miesięcznie możesz płacić za auto? Na jak dużej swobodzie korzystania z pojazdu Ci zależy oraz czy zamierzasz wykupić samochód?
Dla kogo jest wynajem długoterminowy auta
Najszybciej spada wartość nowego auta, dlatego część klientów obawia się leasingu na nowe samochody. Natomiast oprocentowanie używanego pojazdu w leasingu jest znacznie wyższe. Jest jeszcze trzecie rozwiązanie wynajem długoterminowy. Można po prostu wynająć auto.
Wynajem długoterminowy auta jest konkurencją dla leasingu z wykupem. Różnica polega na tym, że po zakończeniu umowy przedsiębiorca nie wykupuje samochodu, ale zwraca go firmie finansującej. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na wynajem długoterminowy auta ponosi co miesiąc koszt raty miesięczne. W jej skład wchodzą; eksploatacja pojazdu, ubezpieczenie, serwis. Plus tego rozwiązania jest taki, że kiedy umowa wynajmu wygasa oddajesz pojazd i nie musisz szukać nowego nabywcy. Właśnie dlatego powstała usługa wynajmu długoterminowego - z myślą o przedsiębiorcach, którzy potrzebują wysokiej klasy samochodu, oczekują niskich rat i co najważniejsze nie zamierzają się interesować serwisem samochodu,a w końcu jego odsprzedażą po zakończeniu umowy. Warto dodać, że kwota wykupu takiego auta bywa bardzo wysoka, a oprócz tego firma wynajmująca nam samochód wymaga zadeklarowania ile kilometrów będziemy pokonywać. Szczegóły komu opłaca się wynajem długoterminowy auta pisaliśmy w tekście Leasing czy wynajem aut, które rozwiązanie wybrać
Leasing auta - co warto wiedzieć przed decyzją
Leasing auta polega na odpłatnym użytkowaniu pojazdu w postaci regularnych rat przez czas trwania umowy. Dodatkowo przedsiębiorca wnosi wkład własny. Więcej o wkładzie własnym przeczytasz tutaj. Leasing jest dominującą formą finansowania zakupu samochodów firmowych w Polsce. Po okresie leasingu przedsiębiorca może wykupić pojazd za ustalony procent jego wartości, a następnie używać go dalej albo sprzedać na własną rękę po cenie rynkowej. Do wyboru pozostają dwa główne rodzaje leasingu:
Jak dopasować leasing do rodzaju swojej działalności przeczytasz w Jakie są rodzaje leasingu i jak dopasować go do działalności firmy (paniala.pl/wiedza/jakie-sa-rodzaje-leasingu-i-jak-dopasowac-go-do-dzialalnosci-firmy/)
Ile kosztuje leasing
Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju samochodu, wysokości wkładu własnego, czasu trwania umowy leasingowej, prowizji dla firmy leasingowej, a także liczby rat, wysokości wykupu samochodu poleasingowego, kosztu ubezpieczenia OC I AC.
Czytaj też Czy opłaca się kupować aut poleasingowe?
Korzyści z leasingu
Przede wszystkim decydując się na leasing możesz skorzystać z tarczy podatkowej czyli obniżyć podatek dochodowy. Pełne odliczenie VAT w przypadku samochodów ciężarowych lub częściowe przy autach osobowych. Po drugie możesz liczyć na dostępność od zaraz - leasing jest dostępny już w pierwszym dniu istnienia jednoosobowej działalności gospodarczej. Po
Zatem leasing czy wynajem samochodu?
To jest kwestią indywidualna każdego podatnika. Jeśli wciąż stoisz przed wyborem na co się ostatecznie zdecydować odpowiedz sobie na poniższe pytania: Czy zamierzasz wykupić samochód?, Na jak dużej swobodzie korzystania z pojazdu Ci zależy? Ile miesięcznie możesz płacić za auto? oraz czy obowiązki związane z serwisem, ubezpieczeniem i odsprzedażą nie są dla Ciebie problemem?
Gdzie szukać ofert: porównywarka, kalkulator leasingowy, asystentka finansowa przedsiębiorcy
A jeśli wciąż szukasz dobrej oferty leasingu lub najmu możesz szukać w porównywarkach, wysyłać oferty do kilkunastu firm lub skorzystać z bezpłatnej pomocy dla przedsiębiorców www.PaniAla.pl.