Filtry
-
-
-

Zadbaj o odpowiedni klimat w swoim samochodzie przed wakacjami

Materiał partnera:

Mało kto zapewne wie, że klimatyzacja samochodowa zadebiutowała w 1933 roku, a już 20 lat później pojawił się pierwszy seryjny pojazd z klimatyzacja na pokładzie. Obecnie tego rodzaju system to już standardowe wyposażenie współczesnych samochodów, które zdecydowanie podnosi komfort podróżowania szczególnie w letnie, upalne dni. Jak przygotować klimatyzację przed wakacjami?

Zadbaj o odpowiedni klimat w swoim samochodzie


Odpowiednia temperaturaPrawidłowo działająca oraz eksploatowana klimatyzacja podnosi nie tylko komfort jazdy, ale również wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo podróżowania. Według badań, temperatura wewnętrzna w aucie na poziomie 21 stopni Celsjusza zwiększa o 22 proc. czas reakcji kierowcy na wydarzenia na drodze. Poprawia się również koncentracja oraz maleje zmęczenie u podróżujących.

Lepiej dbać niż naprawiaćUkład klimatyzacji samochodowej działa na podobnej zasadzie co standardowa lodówka w mieszkaniu i składa się z kilku podstawowych elementów, a mianowicie sprężarki, parownika oraz skraplacza, a także czynnika chłodzącego, który przepływa między nimi, odbierając ciepło z kabiny pasażerskiej i wydalając je na zewnątrz. Klimatyzacja, tak jak inne systemy i podzespoły w samochodzie, z czasem może ulec awarii lub uszkodzeniu. Ważne jest więc systematyczne serwisowanie tego układu, ponieważ naprawa klimatyzacji może nas słono kosztować. Główne elementy klimatyzacji samochodowej dostępnych w sklepie internetowym iParts.pl mogą osiągać cenę nawet paru tysięcy złotych, tak więc naprawa klimy w aucie to dość kosztowna impreza.

Oznaką nieprawidłowej pracy klimatyzacji może być np. niska wydajność systemu, parowanie szyb, duży hałas wydobywający się z nadmuchów, większe zużycie paliwa czy też nieprzyjemny zapach wydobywający się z nawiewów klimatyzacji. Należy pamiętać, że system klimatyzacji może stracić nawet 75 proc. swojej wydajności, gdy znajduje się w nim niewystarczająca ilość czynnika chłodzącego. Statystycznie w ciągu roku z systemu ucieka od 10 do 15 proc. chłodziwa. Dlatego też należy systematycznie kontrolować poziom medium w układzie i regularnie go uzupełniać - podpowiada ekspert ze sklepu internetowego iParts.pl.

Serwisowanie i czyszczenie klimatyzacjiUzupełnienie czynnika chłodzącego w klimatyzacji należy zlecić profesjonalnym warsztatom wyspecjalizowanym w tym zakresie. Warto również przy okazji sprawdzić szczelność całego układu, a także poddać go czyszczeniu i odgrzybianiu. Często wykonuje się usługę tzw. ozonowania. Polega ona na umieszczeniu w samochodzie specjalnego ozonatora, który przy włączonej na maksymalną wydajność wentylacji, czyści cały system z wszelkich zanieczyszczeń. Przeprowadza się również dezynfekcję za pomocą ultradźwięków, które rozprowadzają w systemie środek czyszczący w postaci mgły. Usuwa on z kanałów wentylacji nawet najmniejsze bakterie, czyby oraz inne mikroorganizmy. Obydwa procesy są bezpieczne dla zdrowia i trwają nie dłużej niż 30 minut. To chyba niezbyt wygórowana cena za komfort, bezpieczeństwo oraz świeże, rześkie powietrze w czasie podróży.