POLUB NAS NA FACEBOOKU
Filtry
-
-
-

Pamiętaj o tym, gdy wypożyczasz auto! Checklista rzeczy do sprawdzenia przy wynajmie

Materiał partnera:

Wypożyczenie auta to rozwiązanie, które sprawdza się w wielu sytuacjach. Wbrew pozorom skorzystanie z takiej usługi jest naprawdę proste, zwłaszcza że wypożyczalni jest sporo i dbają one o swoich klientów. Jednak, aby nie narazić się na nieprzyjemne niespodzianki, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które trzeba sprawdzić przed podpisaniem umowy.

Pamiętaj o tym, gdy wypożyczasz auto! Checklista


Wynajmem auta - co sprawdzić?Przed podpisaniem umowy wypożyczenia auta, trzeba sprawdzić dokładne warunki rezerwacji. Kwestie najważniejsze to, czy kierować może dodatkowy kierowca, czy określono dzienny limit kilometrów oraz czy auto należy zwrócić z pełnym bakiem. Wszystkie te informacje można znaleźć na stronie wypożyczalni, np. carfree.pl. W większości tego rodzaju podmiotów obowiązuje limit wieku kierowcy - musi on mieć ukończone 21 lat. Ponadto wymagane jest posiadanie prawa jazdy przynajmniej od roku, a niekiedy nawet od 2 lat. Koniecznie trzeba sprawdzić te kwestie, aby nie okazało się, że auto jednak nie zostanie wypożyczone.

Do checklisty trzeba też dopisać dokładne obejrzenie samochodu. Wszystkie zagniecenia lub rysy muszą być zaznaczone w protokole przekazania samochodu, który wypełnia pracownik wypożyczalni. Należy zwrócić uwagę na każde uszkodzenie, także we wnętrzu pojazdu, aby nie narazić się na dodatkowe koszty. Stan auta warto udokumentować na zdjęciach, a jeśli pojazd przekazywany jest w godzinach wieczornych, to na pewno przyda się latarka. Szczególną uwagę należy zwrócić na cenę oraz ewentualne ograniczenia - dokładne informacje na ten temat znajdują w artykule Jakim ograniczeniom podlega auto wynajęte z wypożyczalni?

Wypożyczenie auta - ubezpieczenieSamochody w wypożyczalni podlegają ubezpieczeniu, dzięki któremu klient nie ponosi odpowiedzialności za szkody będące skutkiem stłuczki czy wypadku. Jednak, jeśli wypożyczalnia informuje, że w cenie jest pełna polisa, warto dopytać o wyjątki. Niejednokrotnie zdarza się tak, że ubezpieczeniu nie podlegają koła, podwozie czy inne części pojazdu, które często ulegają awarii. Warto wówczas dopytać o dodatkowe ubezpieczenie, które zapewni wsparcie bez względu na rodzaj uszkodzenia, a także auto zastępcze, jeśli pojazd nie będzie nadawał się do dalszej jazdy.

Dodatkowe opłaty związane z wypożyczeniem samochoduNiektóre wypożyczalnie pobierają także opłaty dodatkowe, dlatego warto wiedzieć, jaka jest ich wysokość oraz kiedy są nakładane. Przede wszystkim trzeba sprawdzić godziny pracy danej wypożyczalni, ponieważ jeśli auto zostanie zwrócone po godzinach, to może zostać nałożona dodatkowa opłata. Ważna jest także kwestia lokalnych podatków i opłaty lotniskowej - koszty te zwykle są w cenie auta, ale nie zaszkodzi sprawdzić umowę w tym zakresie.

Wynajem może być niemożliwy lub znacznie droższy, gdy kierowca jest młodszy, niż dopuszcza wypożyczalnia. Co więcej, dodatkowe opłaty są niekiedy nakładane także za czyszczenie mocno zabrudzonego auta, dlatego przed oddaniem warto doprowadzić je do porządku. Mając w planach zwrot samochodu w innym miejscu niż odbył się odbiór, trzeba liczyć się z wyższą opłatą, przy czym nie wszystkie wypożyczalnie dopuszczają takie rozwiązanie. Warto też dopytać o podróże zagraniczne, ponieważ zdarza się, że za podróż poza granice kraju trzeba dodatkowo zapłacić.