Filtry
-
-
-

Ceny OC po stłuczce - o ile pójdzie w górę?

Artykuł sponsorowany:

Gdy popytasz wśród znajomych kierowców, ile płacą za OC, padną różne kwoty, ponieważ składki są ustalane indywidualnie. Chociaż na ogół koszty obowiązkowego ubezpieczenia są wysokie, za bezszkodową jazdę przysługują ulgi. Co jednak w sytuacji, gdy spowodujesz stłuczkę lub wypadek - jak przełoży się to na wzrost kosztów ubezpieczenia?

Bezszkodowa jazda się opłacaJeżeli sprawdzasz ubezpieczenie OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl wiesz, że w ponad 60 różnych firmach są oferowane rozmaite ceny. Jak zapewniają autorzy strony, korzystanie z kalkulatora przynosi nawet kilkaset złotych oszczędności, o czym jeszcze wspomnimy. Najwięcej oszczędzamy jednak dzięki swoistym premiom za bezszkodową jazdę. O co chodzi?

Każdy rok bezszkodowej jazdy zwiększa poziom zniżek ubezpieczeniowych. W większości towarzystw można maksymalnie dojść do poziomu 60%, ale zdarzają się nawet przypadki 70-procentowej ulgi dla najbardziej ostrożnych kierowców. Mitem jest jednak, że każdy rok bez spowodowania kolizji czy wypadku gwarantuje automatycznie kolejne 10% zniżek. Towarzystwa stosują rozmaite przeliczniki.

W niektórych firmach kierowca osiągnie pułap 60% po 3, w innych po 8 czy 10 latach. Rzuć na to okiem, podpisując umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Choć przy wyborze OC najważniejsza jest cena, warto choćby z ciekawości sprawdzić, jakie są indywidualne regulacje dotyczące naliczania zniżek (i ich odbierania w przypadku spowodowania szkody, o czym za chwilę).Jedno można stwierdzić na pewno: bezpieczna jazda jest ze wszech miar opłacalna. Pomyśl, co znaczy obowiązkowa składka niższa o ponad połowę w stosunku do standardowych obliczeń. To ogromna oszczędność!

Utrata zniżek z tytułu wyrządzenia szkodyO ile w kwestii zbierania zniżek towarzystwa prowadzą mniej więcej zbliżoną politykę, o tyle jeśli chodzi o odbieranie zniżek po wystąpieniu szkody, panuje pełna dowolność. Jedno towarzystwo odejmie za wyrządzenie szkody 10%, inne 20% czy 30%. Są też firmy ubezpieczeniowe, które bardzo surowo karzą tych, którym szkody zdarzają się notorycznie (w trakcie jednego "roku polisowego").

Własne przeliczniki towarzystw są kwestią, którą również trzeba wziąć pod uwagę, gdy szuka się idealnego OC. Brak ścisłych regulacji prawnych sprawia, że w gąszczu tabelek, regulaminów i wyjątków można się naprawdę pogubić. System przyznawania i odbierania zniżek często jest nazywany tabelą bonus-malus. Na jej podstawie może się okazać, że zamiast 10% w danym przypadku stracimy na przykład 20% zniżek.

Sprawcy szkód na cenzurowanymWarto wiedzieć, że towarzystwa wyjątkowo uważnie przyglądają się właścicielom aut, którym zdarzają się wypadki i stłuczki z ich winy. Pamiętaj, że nawet 10% czy 20% to dużo, gdy mówimy o kwotach w okolicach 1000 złotych. Może się okazać, że choć spowodowałeś szkodę, która nie naraziła budżetu towarzystwa na szczególne straty, to i tak "dostaniesz po kieszeni", a Twoje OC wzrośnie o 100, 200, 300, a nawet więcej złotych.

Co napisać w ramach podsumowania? Cóż, po prostu staraj się jeździć maksymalnie bezpiecznie, a przy poszukiwaniu taniego OC sprawdź, które towarzystwa szczególnie premiują bezszkodową jazdę, jednocześnie będąc względnie tolerancyjne wobec sprawców wydarzeń drogowych. Sprawdzone autocasco w porównywarce kalkulator-oc-ac.auto.pl oraz inne polisy są najlepszą ochroną przed skutkami kłopotów na drogach w Polsce czy zagranicą. Jeżdżąc często i daleko, weź pod uwagę dodatkowe ubezpieczenia, które zwiększą zakres usług przy wypadkach i innych nieprzyjemnych zdarzeniach.