POLUB NAS NA FACEBOOKU
Filtry
-
-
-

Ubezpieczenie Fiata - ile zapłacisz?

Fiat to kultowa polska marka samochodów. Mimo iż czasy jego świetności już dawno minęły, Fiat wciąż należy do najpopularniejszych samochodów w Polsce. Chcesz kupić Fiata? Zobacz, jak kształtują się ceny OC jego poszczególnych modeli.

Ubezpieczenie Fiata - ile zapłacisz?


Jak często kupujemy Fiaty?Fiaty królowały na polskich drogach w latach 60. i 70. To wtedy w Polsce produkowano samochody na licencji Fiata, a do niekwestionowanych sław należały Fiat 125p i Fiat 126p.

Przez lata popularność Fiata spadała, tak że dziś marka ta znajduje się na 15. miejscu najczęściej rejestrowanych marek motoryzacyjnych w Polsce. 3 najczęściej kupowane modele to:

 • Fiat Seicento (prawie 260 tys. sztuk sprzedanych w latach 1998-2018),
 • Fiat Punto (ponad 160 tys. sztuk sprzedanych w latach 1998-2018),
 • Fiat Panda (ponad 110 tys. sztuk sprzedanych w latach 1998-2018).


Polacy najczęściej rejestrują starsze modele Fiata. Wśród wszystkich aut w wieku 5-10 lat zarejestrowanych w Polsce w 2018 roku aż 17% stanowiły Fiaty.

Więcej statystyk dotyczących popularności Fiata w Polsce znajdziesz w poradniku

https://mubi.pl/poradniki/ile-kosztuje-ubezpieczenie-fiata/.

Co wpływa na OC?OC to ubezpieczenie obowiązkowe, a jego zakres i sumy ubezpieczenia są regulowane prawnie, a więc takie same dla wszystkich kierowców. Mimo tego każdy kierowca zapłaci inną cenę za swoje OC. Dlaczego? Otóż na koszt ubezpieczenia wpływa szereg czynników. Część z nich działa na korzyść kierowcy, inne zaś mogą być przyczyną podwyżki ceny. Jakie to czynniki? Na przykład:

 • wiek samochodu,
 • wiek i miejsce zamieszkania kierowcy,
 • doświadczenie kierowcy i jego historia szkodowości,
 • marka, model i pojemność silnika auta.


Ubezpieczyciele uzależniają koszty OC od powyższych czynników. Jak? Porównaj te dwa profile kierowców:

Profil nr 1: młody kierowca, mieszkający w dużym mieście, jeżdżący mocnym BMW i mający już na swoim koncie szkody z tytułu OC.

Profil nr 2: 60-latek z małej miejscowości, mający nieskazitelną historię na drodze, jeżdżący rodzinnym Fiatem, którym codziennie wozi do przedszkola swoje wnuki.

Jak się domyślasz, dla ubezpieczyciela drugi kierowca jest bezpieczniejszym kierowcą niż kierowca o profilu nr 1, zatem to właśnie 60-latek może liczyć na niższą cenę OC.

Sprawdzamy OC FiataJak już wiesz, na koszt polisy OC wpływ mają np. marka czy pojemność silnika. O ile ten drugi czynnik jest różny dla różnych modeli, o tyle istnieją pewne stereotypy dotyczące marek samochodów. Podczas gdy na przykład BMW czy Audi kojarzone są z brawurową jazdą i młodymi kierowcami, kierowcy Fiatów to dla ubezpieczycieli raczej synonim rodzinnego stylu życia i spokojnej jazdy. Dzięki tego typu przekonaniom właściciele Fiatów mogą liczyć na lepsze ceny polis.

Dobrze obrazują to wyliczenia internetowej porównywarki OC/AC mubi.pl. Wg kalkulatora we wrześniu 2019 roku:

 • średnia cena OC w Polsce wyniosła 779 zł,
 • średnia cena OC Fiata wyniosła 719 zł,
 • a średnia cena OC BMW - 975 zł.


Powyższe dane potwierdzają naszą hipotezę - za ubezpieczenie Fiata zapłacisz mniej niż wynosi średni koszt OC w Polsce, a za ubezpieczenie BMW - zdecydowanie więcej.

Ile za Twój model?Przeanalizujmy na przykładach dokładne koszty polis OC dla poszczególnych modeli Fiata. Okazuje się, że średnia cena OC Fiata wynosi 719 zł, ale wielu kierowcom korzystającym z porównywarki OC/AC mubi.pl udaje się zbić tę kwotę nawet 2,5-krotnie! Na przykład:

 • 36-letnia kobieta za OC dla swojego Fiata Seicento (poj. silnika: 889 cm?) zapłaciła we wrześniu 2019 roku 250 zł.
 • 51-letnia kobieta za OC dla swojego Fiata 126p (poj. silnika: 652 cm?) zapłaciła we wrześniu 2019 roku 260 zł.
 • 41-letni mężczyzna za OC dla swojego Fiata Cinquecento (poj. silnika: 889 cm?) zapłacił we wrześniu 2019 roku 265 zł.
 • 41-letnia kobieta za OC dla swojego Fiata Pandę (poj. silnika: 1108 cm?) zapłaciła we wrześniu 2019 roku 330 zł.
 • 51-letni mężczyzna za OC dla swojego Fiata Punto (poj. silnika: 1242 cm?) zapłacił we wrześniu 2019 roku 335 zł.
 • 48-letni mężczyzna za OC dla swojego Fiata 500 (poj. silnika: 1242 cm?) zapłacił we wrześniu 2019 roku 355 zł.


Jak widzisz, cena polisy OC rośnie wraz ze zwiększaniem się pojemności silnika danego modelu Fiata. Jeśli chcesz oszacować, ile dokładnie zapłacisz za swoją polisę, odwiedź porównywarkę OC/AC mubi.pl, wypełnij formularz i sprawdź, czy Ty także możesz liczyć na OC w granicach 300-400 zł! Pamiętaj, że po ubezpieczenie nie musisz dzwonić do agenta. Ubezpieczenie samochodu kupisz na Mubi - od razu po dokonaniu wyliczenia i bez wychodzenia z domu.

A ile za AC Fiata?Jesteś ciekawy, jak kształtują się ceny pakietów OC+AC dla Fiata? Okazuje się, że taki zakres ubezpieczenia wcale nie musi być drogi. Dowodem na to jest rekordzista z września tego roku - 52-letni właściciel Fiata Punto (poj. silnika 1242 cm?) znalazł na mubi.pl pakiet OC i AC za jedyne 601 zł.