POLUB NAS NA FACEBOOKU
Filtry
-
-
-

Dźwignie skrzyni biegów

Materiał partnera:

Dźwignie skrzyni biegów (lub drążki) to metalowe dźwignie służące do zmiany biegów w pojazdach z ręczną skrzynią biegów. Pojazdy wyposażone w automatyczną, półautomatyczną lub bezstopniową skrzynię biegów mają przełączniki selekcyjne zamiast dźwigni skrzyni biegów.

Jakie są typy dźwigni skrzyni biegów i przełączników selekcyjnych?Dźwignie skrzyni biegów nie maja wielu różnych typów. Jedyną rzeczą, która może się różnić jest ich wzór zmiany biegów. Zależy ona od liczby biegów: na przykład są wzory biegów dla pojazdów o 3-, 4,-, 5- i 6 biegach.

Przełączniki selekcyjne mają duży zakres typów:
  • Przełącznik o konwencjonalnym drążku. Wygląda jak drążek zmiany biegów i może być stosowany do zmiany między pozycjami Jazdy, Neutralnym i Wstecznym. Wzór zmiany może być linearny lub zygzakowaty. Ten drugi może być uważany za bezpieczniejszy, ponieważ zapobiega temu, by kierowca niechcący zmienił poruszył przełącznikiem.
  • Joystick (monostabilny przełącznik). Są one podobne w konstrukcji do konwencjonalnych drążków zmiany biegów lub joysticków. Jednak jest między nimi duża różnica - pozycja przełącznika pozostaje taka sama po włączeniu żądanego biegu. Wielu producentom, takim jak BMW, Jeep, Fiat Chrysler, Audi spodobał się ten pomysł. Jednak ta wyróżniająca cecha okazała się wadą: nie sposób określić pozycji przełącznika.
  • Obrotowy przełącznik. Nie należą one do najpospolitszych, ale mają dość niezwykłą konstrukcję: wyglądają jak gałka. Wystarczy, że obrócisz nią, by zmienić biegi. Niektóre pojazdy Jaguara, Land Rovera i Forda są w nie wyposażone. Jednak ten typ wydaje się być również mylący dla kierowców.
  • Przełączniki łopatkowe. Tego typu przełączniki znajdują się za kierownicą. Pozwalają nie tylko na przełączanie na trypy Napędu, Neutralne, Wsteczne lub Postojowe, ale także pozwalają na zwiększanie lub zmniejszanie biegu, co może okazać się przydatne podczas jazdy z górki lub jazdy w śniegu.
  • Przełącznik przyciskiem. Części te wykonane są w formie guzików, które naciskać, by przełączyć bieg w Twoim aucie. Wyposażone w przełączniki na przyciski są na przykład modele Aston Martina, Hondy, GMC, Fiata Abartha.


Jakie są możliwe problemy.Zakres możliwych problemów jest ogromny i w dużej mierze zależy od typu dźwigni biegów, który możesz mieć w swoim aucie. Najczęstszymi problemami są:
  • Drążek skrzyni biegów lub przełącznik zablokuje się lub trudno nim poruszyć;
  • Wskaźnik nie jest zgodny z biegiem;
  • Pęknięta, porysowana lub ułamana dźwignia lub gałka.


Jednak to nie sam drążek powoduje problemy, ale kilka innych części biorących udział w zmianie biegów. Najczęstszymi problemami są czujniki zakresu skrzyni biegów, neutralne przełączniki bezpieczeństwa, kable, uszczelki i tak dalej. Jako że bardzo trudno jest zdiagnozować problem, lepiej jest wziąć swój pojazd do warsztatu i pokazać go specjalistom.

Niezależnie od tego na jaki problem możesz natrafić, nasz sklep online Autoczesciexpert.pl jest zawsze gotów Ci pomóc. Oferujemy ogromną gamę części samochodowych i akcesoriów. Wyróżniają się zarówno wysoką jakością jak i przystępną ceną. Jeśli nie jesteś pewien jakie akcesorium wybrać, skontaktuj się z naszymi sprzedawcami - z przyjemnością Ci pomogą.