POLUB NAS NA FACEBOOKU
Filtry
-
-
-

Czy samochody były kiedyś lepsze?

Materiał partnera:

Jeszcze kilka dekad temu samochód stanowił obiekt marzeń każdej rodziny. Marzeń, na których spełnienie przychodziło czekać latami, a często w ogóle nie dochodziło do ich realizacji. Dziś posiadanie auta utraciło swój status, choć nadal często służy podkreśleniu aspiracji i pozycji społecznej właściciela.

Czy samochody były kiedyś lepsze?
fot. mat. prasowe


Szybki rozwój technikiStarsi kierowcy z rozrzewnieniem wspominają dawne czasy. To prawda, na malucha czekało się latami, a jego cena w przeliczeniu na ówczesną średnia miesięczną pensję była absurdalna. Sam pojazd również trudno uznać za szczyt osiągnięć technologicznych, niewielki silnik, ciasne wnętrze i praktycznie zerowy poziom komfortu. A jednak ten niewielki samochodzik dzielnie służył polskim rodzinom, niczym dziwnym nie były wakacyjne wyprawy na drugi koniec Europy, czy też przewożenie ciężkich i ponadgabarytowych towarów. Skoro wyprodukowany tanim kosztem i nie zawsze przy użyciu części najwyższej jakości mikroskopijny pojazd działał latami, to co się stało dziś i dlaczego obecne auta już po kilku latach potrafią wymagać skomplikowanych i kosztownych remontów?

Teoretycznie powinno być inaczej. Technologia rozwinęła się przecież w błyskawicznym tempie, mamy dostęp do nowoczesnych i wytrzymałych materiałów, konstruktorzy są wspierani przez sztaby inżynierów wyspecjalizowanych w każdej dziedzinie techniki, a koszty produkcji znacząco spadły. Wzrósł za to komfort podróżowania, zawieszenia ciszej i lepiej wybierają nierówności, silniki oferują coraz większą moc z niewielkiej pojemności skokowej, wnętrza obfitują w gadżety podnoszące wygodę pasażerów. Kiedyś uchylne okienko, dziś wielostrefowa klimatyzacja, trzybiegowe skrzynie biegów zastąpione zostały przez błyskawicznie działające mechanizmy o ośmiu i więcej przełożeniach. Wymieniać można długo.

Nie musi być drogoTakie nagromadzenie nowoczesnej technologii znacząco wpłynęło na poziom skomplikowania konstrukcyjnego, a ciągłe dążenie do ograniczania kosztów sprawia, że obecnie pozornie nieistotna usterka układu elektronicznego potrafi całkowicie unieruchomić samochód, a kierowcę i pasażerów narazić nie tylko na przymusowy postój, ale też stres i nieplanowane wydatki. Zakup samochodu nie jest już tak dużym problemem jak kiedyś, jednak jego serwisowanie i utrzymanie w należytym stanie technicznym stanowi duże wyzwanie zarówno dla warsztatów, jak i portfela właściciela. O ile pojazdy sprzed lat wymagały jedynie wiedzy mechanika i kilku narzędzi, o tyle dzisiejsze wytwory przemysłu motoryzacyjnego nie obejdą się bez zaawansowanych systemów diagnostycznych i profesjonalnego, dedykowanego sprzętu.

Posiadacze nowych pojazdów mogą cieszyć się kilkoma latami względnego spokoju, właściciele starszych pojazdów muszą liczyć się z większymi wydatkami. Części do samochodów potrafią kosztować krocie, na szczęście nie jesteśmy skazani jedynie na usługi autoryzowanych stacji obsługi. Zdecydowanie korzystniejsze alternatywy znajdziemy w sklepach internetowych, takich jak FranceAuto: https://www.franceauto.pl/, oraz w niezależnych warsztatach. Poznane tego rynku pozwoli na znaczną optymalizację wydatków.