POLUB NAS NA FACEBOOKU
Filtry
-
-
-

Wózek widłowy i jego najczęstsze awarie

Materiał partnera:

Wózek widłowy, popularnie nazywany widlakiem, to niezwykle przydatny pojazd specjalistyczny w rozmaitych centrach logistycznych i magazynach. Ułatwia załadunek i rozładunek towarów. Mimo że to urządzenia dostosowane do przenoszenia dużych i ciężkich gabarytów, mogą ulegać rozmaitym awariom.

[
Wózki Widłowe Rzeszów
Źródło: pixabay.com


Awaria wózka widłowegoBez względu na to, czy korzystamy z wózka spalinowego czy elektrycznego, wszystkie wózki widłowe są narażone na różne awarie zarówno w wyniku nieprawidłowego użytkowania, jak i w rezultacie zużycia poszczególnych elementów. Awaria wózka widłowego może się zdarzyć także w trakcie pracy. Zaniepokoić może zły stan techniczny pojazdu w ogóle lub nagła nieprawidłowość, np. w działaniu silnika lub w kolorze emitowanych spalin.

Najbardziej powszechną usterką jest awaria wideł, która uniemożliwi ich ponoszenie lub opuszczanie. Może to być następstwem przeciążenia wideł, dlatego udźwig zawsze należy dostosowywać do faktycznie przenoszonego towaru. Przyczyną usterki wideł może być uszkodzenie złączy, zaworów lub połączeń linowych. Widły mogą również ulec wygięciu.

Awarii może ulec także silnik. Jego niewłaściwa, nierównomierna praca lub samoistne wyłączanie się będzie oznaką awarii skrzyni biegów lub układu kierowniczego. Może pojawić się problem z uruchomieniem silnika w ogóle. Warto zwrócić uwagę również na stan opon - w przypadku nieodpowiedniego ciśnienia będą narażone na szybsze zniszczenie - i stan ich bieżnika. Zaniepokoić powinny też jakiekolwiek wycieki z układu hydraulicznego. Rozszczelnieniu lub zakamienieniu może ulec chłodnica. Bezpieczeństwu operatora wózka zagrażać będzie także uszkodzona karetka - nie ochroni operatora przed ładunkiem, który może na niego spaść.
 

Naprawa wózka widłowegoWcześnie dostrzeżona awaria wózka widłowego może uchronić przed konsekwencjami, które mogą zagrozić zdrowiu lub życiu. Dlatego czujność powinny wzbudzić wszelkie problemy ze wskaźnikami - jeśli którakolwiek z nich zatrzyma się na czerwonym polu, od razu należy zatrzymać wózek. Warto też pamiętać, że nagłej awarii może ulec nie tylko używany sprzęt, ale także i nowy.
Natychmiastowej naprawie powinny zostać poddane wszelkie uszkodzone gwinty, przetarcia mechaniczne. Również korodujące elementy powinny zostać od razu wymienione. Części do wózka widłowego można znaleźć w dobrym sklepie specjalistycznym.

By uniknąć poważnych awarii lub wyłączenia wózka z eksploatacji, jego stan techniczny należy poddawać regularnej kontroli. Najlepiej, by przeprowadzać ją co 30 dni, jeśli producent nie zalecił inaczej. Taka profilaktyka pozwoli zaoszczędzić zarówno czas, jak i ostateczne koszty.