POLUB NAS NA FACEBOOKU
Filtry
-
-
-

Pomoc w walce ze smogiem - Mapa Airly

Materiał partnera:

Smog staje się poważnym problemem w Polsce, który niesie ze sobą niebezpieczne konsekwencje. Ma on duży wpływ na nasze zdrowie nie tylko w zakresie chorób układu oddechowego. Ostatnimi czasy temat smogu pojawia się coraz częściej w mediach. Jeśli chcesz aktywnie chronić się przed tym cichym zabójcą warto zaznajomić się z aktualnymi komunikatami oraz metodami zwalczania smogu w swoim regionie. Dzięki Mapie Airly możesz sprawdzić stan i jakość powietrza w Twoim mieście. Czym właściwie jest smog? Jak z nim walczyć?

Pomoc w walce ze smogiem - Mapa Airly


Czym jest smog?Smogiem nazywamy, naturalnie występującą w naszym środowisku, mieszaninę mgły z dymem i spalinami wydzielanymi z kominów oraz samochodów. Występowanie smogu uwarunkowane jest przez ukształtowanie terenu. Z tego też powodu, zaleganiu mas powietrza sprzyjają nieckowaty charakter terenu i miejskie aglomeracje.

Jak powstaje smog?Jednym z najbardziej powszechnych przyczyn powstawania smogu jest system ogrzewania. Zdarza się, że w piecach spalane jest paliwo niskiej jakości lub śmieci. Obecnie większość osób posiada własny samochód lub korzysta z komunikacji miejskiej, co również powoduje spore zanieczyszczenia. Kolejnym źródłem tworzenia się smogu jest przemysł. Spaliny samochodowe sprzyjają powstawaniu zanieczyszczeń w postaci smogu fotochemicznego, który wchodząc w reakcję ze światłem słonecznym powoduje wydzielanie trujących substancji.

Jaki jest skład smogu?Smog składa się ze znaczącej ilości pyłów. Szeroką grupę zanieczyszczeń tworzą również drobiny kurzu, popioły, pyłki roślin itd. Niestety, tego rodzaju nieczystości w bardzo łatwy sposób wnikają do naszych dróg oddechowych. Najbardziej niebezpieczne są zanieczyszczenia składające się ze związków metali ciężkich, a także lotne związki organiczne, ponieważ dostają się one głębiej do naszego układu oddechowego.

Pomoc w walce ze smogiem - Mapa Airly


Monitoruj smog razem z Mapą AirlyNa terenie Polski znajdują się stacje, które odpowiedzialne są za pomiar jakości powietrza. Jeśli chcesz monitorować zanieczyszczenia możesz pobrać aplikację Airly, która umożliwi Ci to zadanie. Dzięki Mapie Airly będziesz mógł sprawdzać na bieżąco m.in. prognozę pogody. Wartość współczynnika sprawdzalności wyliczana jest dla każdej stacji Airly, na podstawie danych pomiarowych i prognoz zebranych z ostatnich 14 dni. Procentowy współczynnik możemy zobaczyć w panelu bocznym, po wybraniu stacji pomiarowej na mapie. Mapa Airly zajmuje się także monitorowaniem zanieczyszczeń spowodowanych smogiem. Aplikacja pokazuje dane mierzone przez sensory zainstalowane w samochodach elektrycznych innogy go. Z Mapa Airly masz możliwość sprawdzenia stężenia szkodliwych gazów w powietrzu.

Celem Airly jest przedstawienie dokładnych i rzetelnych informacji na temat zanieczyszczenia powietrza w danej okolicy oraz jego wpływu na organizm człowieka. Istotne jest także uświadamianie społeczeństwa w kwestii problemu związanego z tworzeniem się smogu. Pobierając aplikację Mapy Airly możesz mieć wgląd w aktualne dane zawsze i wszędzie. Kontrolując aktualności pomiarów dowiesz się jaki czynnik wpłynął na jakość powietrza w Twoim mieście. Dzięki Mapie Airly wiesz, czym oddychasz. Twoja wiedza o zanieczyszczeniach powietrza pozwoli Ci zrozumieć zagrożenie dla życia.