Filtry
-
-
-

Klimatyzacja w samochodzie nie chłodzi? Sprawdź, co może być przyczyną

Materiał partnera:

Klimatyzacja samochodowa to obecnie obowiązkowy element wyposażenia nie tylko nowych, ale również kilku- czy kilkunastoletnich pojazdów . Jak każdy sprzęt może jednak ulec awarii. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny braku chłodzenia w systemach klimatyzacji.

1. Brak czynnika chłodzącego
2. Brudna lub uszkodzona chłodnica klimatyzacji
3. Awaria kompresora
4. Usterka wentylatora chłodnicy klimatyzacji

Brak czynnika chłodzącegoCzęstą przyczyną braku chłodzenia klimatyzacji w aucie jest po prostu brak czynnika chłodzącego. W trakcie standardowej eksploatacji w ciągu roku w naturalny sposób ubywa ok. 10-15% czynnika. Po ok. 4-5 latach system może być już więc mało wydajny, nawet jeśli samo urządzenie jest jeszcze w pełni sprawne, co przekłada się na brak wystarczającego chłodzenia w lecie. Ponadto należy mieć na uwadze, że czynnik ten jest wymieszany z olejem smarującym sprężarkę, więc zbyt mała jego ilość wpływa niekorzystnie na prawidłowe funkcjonowanie tej części.

Poza naturalnym ubytkiem czynnika, w urządzeniu może też dojść do owych ubytków z powodu nieszczelności. W takim przypadku konieczne jest zlokalizowanie i naprawienie przecieku.

Brudna lub uszkodzona chłodnica klimatyzacjiKolejnym powodem braku chłodzenia klimatyzacji w aucie może być uszkodzenie lub znaczne zabrudzenie chłodnicy (skraplacza) w klimatyzatorze. W wielu modelach aut skraplacz jest nieosłonięty i w efekcie pozbawiony ochrony przed uderzeniami kamieniami z drogi, jak również brudem. W rezultacie często grożą mu korozja, uszkodzenia mechaniczne albo różnego rodzaju zanieczyszczenia. Zabrudzenie owadami albo błotem mocno wpływa na wydajność części. Gorzej schłodzony w skraplaczu czynnik może skutkować zbyt wysokim ciśnieniem w układzie i prowadzić nawet do braku możliwości włączenia lub uszkodzenia kompresora.

Awaria kompresoraAwaria kompresora należy do najpoważniejszych usterek w układzie klimatyzacji. Często wiąże się też z koniecznością wymiany np. zaworów rozprężnych odpowiadających za proces rozprężania czynnika oraz napełniania chłodziwem parownika, jak również skraplacza. Decydując się na proces wymiany owych części, nie warto oszczędzać na elementach dobrej jakości, a także doświadczonych specjalistach, który wykonają zlecenie.

Usterka wentylatora chłodnicy klimatyzacjiInnym powodem nieprawidłowego działania klimatyzacji jest awaria wentylatora chłodnicy klimatyzacji, objawiająca się często szarpaniem silnika w trakcie postoju. Wynika ono z automatycznego włączania i wyłączania się kompresora pod wpływem wysokiego ciśnienia. Warto w porę podjąć się naprawy klimatyzacji, aby nie narazić się na większe koszty. Na szczęście, wszelkie urządzenia do klimatyzacji i preparaty do jej konserwacji są ogólnodostępne i zazwyczaj w korzystnych cenach.