Filtry
-
-
-

Zachowanie numeru rejestracyjnego, czasowe wycofanie z ruchu auta

Zachowanie numeru rejestracyjnego czy możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego - to kolejne zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Wchodzą w życie 31 stycznia 2022 roku. Przybliża je naczelnik Wydziału Komunikacji w Urzędzie Miasta Tychy.

tablica rejestracyjna, samochód, rejestracja
Zachowanie numeru rejestracyjnego, czasowe wycofanie z ruchu auta - nowe przepisy · fot. powiat pszczyński


Nowe przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym umożliwią podczas przerejestrowania zachowanie numeru rejestracyjnego. Oznacza to, że możliwe będzie złożenie wniosku o rejestrację pojazdu z zachowaniem dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Dotyczy to pojazdów, które zostały wcześniej zarejestrowane w Polsce. Nowy właściciel pojazdu będzie miał możliwość zachowania starych numerów samochodu, bez względu na to, z jakiego województwa pochodzi, ale pod pewnymi warunkami.

- Tablice muszą być utrzymane w należytym stanie i muszą być czytelne. Przepis nie dotyczy tablic tzw. "czarnych". W tym przypadku właściciel pojazdu musi otrzymać nowy nr rejestracyjny - mówi Maria Losko - naczelnik Wydziału Komunikacji w Urzędzie Miasta Tychy.

W Tychach w 2021 r. wydano około 18 000 kompletów tablic rejestracyjnych. Za wydanie 2 sz. tablic samochodowych właściciel pojazdu płaci 80 zł.

Nowe przepisy wprowadzają także możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego na okres od 3 do 12 miesięcy.

- Czasowego wycofania będzie można dokonać tylko w związku z koniecznością wykonania naprawy pojazdu wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji np. w wypadku kolizji. Przypominamy również o obowiązku zgłaszania zbycia i nabycia pojazdów zarejestrowanych w kraju oraz rejestracji pojazdów sprowadzonych z zagranicy w wyznaczonym prawem terminie. Od 1 czerwca 2021 roku do końca okresu pandemii termin ten został wydłużony do 60 dni - dodaje naczelnik Losko.

Obecnie można już czasowo wycofać z ruchu pojazdy ciężarowe, a także przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej DMC od 3,5 tony oraz ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne i autobusy.

Proces przywrócenia samochodu do ruchu będzie się wiązał z koniecznością przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego auta, które zostało już naprawione. Zmiana ma na celu ograniczenie kosztów ubezpieczenia pojazdu, co powinno ucieszyć wszystkich właścicieli aut zgłoszonych do wycofania z ruchu.

Niestety nowe przepisy nie są dla wszystkich zmotoryzowanych. W katalogu pojazdów, które będą miały możliwość czasowego wycofania z ruchu wciąż brakuje opcji wyrejestrowania pojazdów sezonowych, takich jak motocykle czy kabriolety.

ar / tychy.info
źródło: UM Tychy