Filtry
-
-
-

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kat. B?

Materiał partnera:

Prawo jazdy kategorii B jest jednym z najbardziej pożądanych uprawnień. Aby jednak móc kierować samochodami, koniecznością jest uzyskanie pozytywnego wyniku na egzaminie państwowym. W przygotowaniu się do niego pomoże kurs na prawo jazdy kat. B. Dowiedz się, ile trzeba za niego zapłacić.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na kierowanie pojazdami pozwalają stosowne uprawnienia uzyskiwane na drodze egzaminu. Wcześniej jednak trzeba odbyć kurs prawa jazdy, który składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Cena, jaką trzeba zapłacić za szkolenie, uzależniona jest przede wszystkim od polityki wewnętrznej konkretnego ośrodka szkoleniowego.

Silesia


Kategoria B - do czego uprawnia?Prawo jazdy kategorii B cieszy się ogromną popularnością, ponieważ taki dokument pozwala na prowadzenie pojazdów osobowych. Warto jednak mieć świadomość, że zakres uprawnień jest znacznie szerszy. Prawo jazdy tej kategorii umożliwia kierowanie np.:
  • pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t;
  • pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t wraz z lekką przyczepą (nie więcej niż 750 kg dopuszczalnej masy całkowitej);
  • ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym;
  • pojazdami mieszczącymi się w charakterystyczne kategorii AM.


Co ciekawe, prawo jazdy kategorii B pozwala również na prowadzenie (wyłącznie na terenie Polski) motocykla o pojemności skokowej silnika mniejszej niż 125 cm3, mocy nie większej niż 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0/1 kW/kg. Dotyczy to jednak osób posiadających prawo jazdy nie krócej niż 3 lata.

Cena kursu na prawo jazdy kategorii BNie da się wskazać konkretnej kwoty, jaką należy uregulować za kurs na prawo jazdy kategorii B. Znaczenie odgrywają m.in. takie aspekty jak: miasto, renoma ośrodka, zakres oferty. Jeżeli więc chcesz poznać konkretną cenę, najlepiej skontaktować się z kilkoma placówkami, dopytując o szczegóły związane z kursem.

Można natomiast wskazać uśrednioną kwotę - kurs na prawo jazdy kategorii B kosztuje ok. 2500 zł. Jest to spory wydatek, dlatego niektóre ośrodki szkoleniowe umożliwiają płatność w ratach. Dzięki temu wydatek związany z uczestnictwem w zajęciach przygotowawczych do egzaminu państwowego nie będą nadmiernym obciążeniem finansowym.

Okazuje się, że warto porównywać ceny obowiązujące w poszczególnych ośrodkach szkoleniowych. Różnice między najdroższym a najtańszym kursem mogą wynieść nawet 1000 zł. Taka sytuacja dotyczy m.in. Wrocławia czy Bydgoszczy. Spore różnice cenowe są także standardem w Gdańsku, Krakowie czy Lublinie. Natomiast w Opolu oferty różnią się nie więcej niż 100-200 zł.

Więcej na temat cen kursów na prawo jazdy kategorii B możesz dowiedzieć się w artykule pod adresem https://rankomat.pl/samochod/prawo-jazdy-ile-kosztuje.

Koszt kursu to dopiero początek... Poznaj pozostałe wydatkiCzy wiesz, że cena kursu na prawo jazdy kategorii B to dopiero początek wydatków? Musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami, które wiążą się m.in. z uzyskaniem profilu kandydata na kierowcę oraz przystąpieniem do egzaminu państwowego.

Czekają cię więc takie wydatki jak:
  • badania lekarskie - koszt to ok. 200 zł,
  • wizyta u fotografa - koszt to ok. 25-40 zł,
  • opłata za przystąpienie do egzaminu - 30 zł za egzamin teoretyczny i 140 zł za egzamin praktyczny,
  • opłata za wydanie prawa jazdy - koszt to 100,50 zł.


Warto pamiętać, że każde kolejne podejście do egzaminu będzie wiązało się z dodatkową opłatą. Dotyczy to jednak tylko tych osób, którym nie uda się uzyskać pozytywnego wyniku za pierwszym podejściem.

Masz prawo jazdy i co dalej?Prawo jazdy kategorii B daje ci uprawnienia do kierowania pojazdami osobowymi. Jeśli przymierzasz się do zakupu samochodu, musisz pamiętać o kolejnych wydatkach, związanych m.in. z ubezpieczeniem komunikacyjnym. Aby poczynić znaczne oszczędności na OC, warto skorzystać z ubezpieczeniowych serwisów porównywarkowych, takich jak np. https://rankomat.pl. Dzięki temu na polisie OC możesz zaoszczędzić nawet do 50%.