Filtry
-
-
-

Ubezpieczenie OC pojazdu - 3 przypadki, na które warto zwrócić uwagę

Materiał partnera:

Wykupienie polisy OC nie budzi większych wątpliwości, jeśli jesteśmy nabywcami nowego pojazdu z salonu. Niemniej jednak problem pojawia się w kontekście ubezpieczania samochodów nabywanych od poprzedniego właściciela, które służą nie tylko do celów prywatnych. Oto 3 przypadki, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

Ubezpieczenie OC pojazdu - 3 przypadki, na które warto zwrócić uwagę


Nie tylko samochódUbezpieczenie OC obejmuje nie tylko samochody, ale również innego rodzaju pojazdy poruszające się po drodze, na przykład motocykle. Warto o tym pamiętać, bowiem właściciele motocykli także zobowiązani są do wykupienia polisy, i to w dniu zarejestrowania ich w urzędzie. Co istotne, motocykl może służyć nie tylko celom prywatnym, ale również zawodowym. Jeśli za jego pomocą świadczone są różnego rodzaju usługi, na przykład rozwożenia pizzy czy doręczania paczek, należy zgłosić to ubezpieczycielowi. Pozostaje pytanie, gdzie właściwie wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC motocykla? Obecnie oferuje je coraz więcej ubezpieczalni, lecz to właśnie oc motocykla https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-oc-na-motocykl/ można nabyć najtaniej. 

Samochód wykorzystywany w działalności gospodarczejSamochód może być wykorzystywany nie tylko w celach prywatnych, ale również w prowadzonej działalności gospodarczej. O ile w przypadku spółek nie stanowi to zwykle żadnego problemu (właścicielem pojazdu jest bowiem osoba prawna, jaką jest właśnie spółka), o tyle w kontekście osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą może budzić pewne wątpliwości. Jeśli jednak samochód nie został wprowadzony do majątku firmy, ale jest użytkowany na przykład w celu dojazdu do klienta, to fakt ten powinien zostać zgłoszony ubezpieczycielowi. Wysokość składki inaczej liczy się w przypadku, gdy samochód służy jedynie celom prywatnym, a inaczej, jeśli wykorzystywany jest on również w firmie. Pamiętajmy, że w razie wystąpienia szkody, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeżeli nie zostało zgłoszone, że pojazd będzie użytkowany do celów służbowych.

Sprzedaż samochoduKupując pojazd, musimy pamiętać o:
  • Sporządzeniu odpowiedniej umowy,
  • Sprawdzić długość OC wykupionego przez poprzedniego właściciela,
  • Zgłoszeniu ubezpieczycielowi zakupu pojazdu,
  • Wybraniu najkorzystniejszego OC.


Wiele wątpliwości pozostawia fakt dokonania sprzedaży samochodu. Na początek strony powinny zadbać o sporządzenie odpowiedniej umowy, której wzór dostępny jest na stronie internetowej https://najtaniejuagenta.pl/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-pobierz-wzor-pdf-doc/. Następnie należy sprawdzić, jak długo obowiązuje ubezpieczenie OC, które wykupił poprzedni właściciel. Pamiętajmy, że zawarta umowa obowiązuje do momentu wygaśnięcia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której to sam ubezpieczony (nowy posiadacz pojazdu) wypowie ją wcześniej. Zazwyczaj jednak nowi właściciele czekają, aż umowa samoczynnie ulegnie rozwiązaniu. Jest to dla nich korzystne zwłaszcza, jeśli ubezpieczenie zostało opłacone na dłuższy okres czasu. Pamiętajmy jednak, że fakt dokonania zakupu samochodu należy zgłosić ubezpieczycielowi. W tym momencie potwierdzi on warunki, ewentualnie przygotuje także następną ofertę, jeśli poprzednia umowa ubezpieczenia wkrótce wygaśnie. Przy sprzedaży samochodu należy pamiętać także o innych formalnościach, związanych na przykład z koniecznością zapłaty podatku.