Filtry
-
-
-

Kiedy produkcja kolejnych modeli w tyskiej fabryce Stellantis?

Mija rok od zapowiedzi koncernu Stellantis dotyczącej umieszczenia w Tychach produkcji nowych samochodów hybrydowych i elektrycznych 3 marek. W zakładzie prowadzone są prace budowlane związane z przygotowaniami pod nowe inwestycje.W grudniu ubiegłego roku władze zakładu FCA Poland Tychy ogłosiły inwestycję w projekt realizowany w najbliższych latach. Dotyczy on produkcji nowych samochodów osobowych hybrydowych i elektrycznych dla trzech marek koncernu Stellantis.

W drugiej połowie 2022 roku ma tu zostać uruchomiona seryjna produkcja Jeepa, pierwszego z trzech nowych modeli samochodów. Następnie ruszy montaż Fiata i Alfy Romeo.

Jak podaje SAMAR - Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego, przedstawiciele firmy nadal nie ujawniają szczegółów dotyczących nazw modeli które mają być produkowane.

- Mogę jedynie potwierdzić, że montaż Jeepa rozpocznie się pod koniec 2022 roku - powiedział instytutowi Rafał Grzanecki, rzecznik Stellantis.

Jak wskazuje IBRM, media branżowe od wielu miesięcy sugerują, że będzie to produkcja małego SUV-a Jeepa, która w 2023 roku zostanie uzupełniona o małego crossovera Fiata i być może o mniejszą odmianę Alfy Tonale. Podstawą wszystkich trzech pojazdów miałaby być kompaktowa platforma modułowa (CMP a oraz eCMP) dawnej Grupy PSA, które są używane w Peugeotach 208 i 2008, Opel Vauxhall Corsa i Mokka, Citroen C4 i DS3 Crossback oraz w zelektryfikowanych wersjach tych aut. Nowe modele Jeepa, Fiata i Alfa mają wykorzystywać głównie silniki i skrzynie biegów byłej Grupy PSA (od stycznia 2021 roku tworzącej wraz z FCA koncern Stellantis).

Z kolei świątecznym filmie zrealizowanym na terenie fabryki Stellantis (link powyżej) można podejrzeć kilka ujęć z wewnętrznych kamer monitoringu. Na pierwszym planie ujrzeliśmy św. Mikołaja przemykającego przez fabrykę w świątecznym Fiacie 500 Cabrio z pachnącą choinką oraz prezentami. Ale filmik ujawnił coś więcej. Na przyspieszonych ujęciach z kamer umieszczonych na jednostkach produkcyjnych widać rozpoczęte prace budowlane związane z przygotowaniem zakładu pod nowe inwestycje.

- Rok temu, podczas ogłaszania tej imponującej inwestycji w naszej fabryce, uznaliśmy, że dobrze byłoby zarejestrować na filmie przygotowania do uruchomienia nowej produkcji. W tym celu na wszystkich wydziałach produkcyjnych zamontowaliśmy dodatkowe kamery monitoringu, które przez 24 godziny na dobę rejestrują wszystko, co przez te kilkanaście miesięcy dzieje się w fabryce - powiedział Tomasz Gębka, dyrektor fabryki FCA Poland w Tychach.

- Oczywiście te wszystkie zabiegi mają na celu publikację filmu tzw. timelapse w momencie uruchomienia produkcji, co nastąpi za kilka miesięcy. Chcieliśmy jednak przy okazji realizacji nagrania z życzeniami świąteczno-noworocznymi uchylić rąbka tajemnicy i pokazać kilka ujęć z dotychczasowych postępów prac. To oczywiście przystawka do dania głównego, jakim będzie zjechanie pierwszego nowego samochodu z linii montażu, na co musimy jeszcze chwilę poczekać - podsumował Tomasz Gębka.

O zakładzie Stellantis w TychachZakład Tychy, wybudowany w latach 1972-1975, zajmuje ponad 2,4 mln m2 powierzchni, z czego na hale produkcyjne i budynki usługowe przypada 0,5 mln m2. Przekształcenie zwojów blachy w gotowy samochód trwa około 12 godzin technologicznych. Praktycznie, co 50 sekund z linii montażowych zjeżdża jeden pojazd.

W 2020 roku, mimo zamknięcia fabryki na ponad trzy miesiące z powodu pandemii, w Zakładzie Tychy wyprodukowano 173 950 samochodów, w tym 121 789 Fiatów 500, 15 426 Abarthów 500 oraz 36 735 Lancii Ypsilon.

Od 1975 do końca 2020 roku zakład w Tychach wyprodukował łącznie 10,5 miliona samochodów, w tym Fiaty 126p (2,2 mln), Cinquecento (1,2 mln), Seicento (1,3 mln), Pandy (2,2 mln), Fiaty 500 (2,5 mln) i Lancie Ypsilon (0,5 mln). W grudniu 2020 roku zakład ogłosił rozpoczęcie prac związanych z produkcją trzech nowych modeli marek Jeep, Fiat i Alfa Romeo począwszy od 2022 roku.

Przypomnijmy: Stellantis posiada obecnie kilkanaście spółek i zakłady produkcyjne w Bielsku-Białej, Gliwicach i Tychach, zatrudniające ponad 8 tys. pracowników. W Polsce fabryki Stellantis wyprodukowały w 2020 roku ponad 220 tys. samochodów i 526 tys. silników. W tym samym roku marki grupy Stellantis sprzedały w Polsce 70 tys. samochodów osobowych i dostawczych, osiągając udział w rynku wynoszący ponad 14%.

ar / tychy.info