Filtry
-
-
-

Jak należy dobrać odpowiedni hak holowniczy?

Materiał partnera:

Wybór odpowiedniego haka holowniczego nie należy do trudnych zadań. Niestety dla osób, które nie wiedzą jak się zabrać, sprawia to nie lada wyzwanie. Dobranie odpowiedniego haka holowniczego, a także wiązki elektrycznej pozwala użytkownikowi zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ za każdorazową przymiarkę haka klient musi zapłacić w serwisie. Oszczędność czasu także odgrywa ważną rolę, dlatego że nie tracimy czasu na ewentualną wymianę haka. Przed kupnem haka do samochodu warto wcześniej zadać sobie kilka ważnych pytań, które pozwolą nam w łatwy sposób dobrać odpowiedni sprzęt. 

Jak należy dobrać odpowiedni hak holowniczy?


Informacje o samochodzie, w którym zostanie zamontowany hak holowniczyPrzed kupnem haka holowniczego należy zebrać informacje o samochodzie, w którym to zostanie zamontowany hak. Podstawowe dane jak rok produkcji auta, czy rodzaj nadwozia, z jakim mamy do czynienia to fundamentalne informacje, od których warto zacząć. Ważna jest również wersja pojazdu, czy jest to samochód pierwszej, czy drugiej generacji. Należy również sprawdzić, czy nasz samochód jest w wersji z liftingiem, czy po liftingu. W niektórych typach pojazdów, a zwłaszcza w dostawczych należy znać długość samochodu. Ważne dla montażysty haku jest informacja czy dane auto posiada czujniki parkowania i czy można je deaktywować. Jest to niezbędna informacja podczas doboru odpowiedniej wiązki elektrycznej. 

Zbadanie potrzeb holowniczychPodczas odpowiedniego wyboru haka, należy określić, co dokładnie zamierzamy nią holować. Warto zadać sobie pytanie, czy planujemy używać do transportu lekkiej przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej do 750kg, a może będziemy potrzebowali przyczepy towarowej o ładowności powyżej 750kg. Może planujesz holować przyczepę kempingową lub zamierzasz zainstalować platformę rowerową? Od tych informacji zależeć będzie, jaką wiązkę elektryczną należy zainstalować. Platforma rowerowa potrzebuje wiązki 7-pin lub 13-pin. Natomiast ciężkie elementy jak przyczepa kempingowa potrzebuje wiązki 13-stopniowe, która posiada stały plus oraz dodatkową opcję do ładowania akumulatora. 

Jaki typ haka będzie nam potrzebny?Haki holownicze VW z przykręcana kulą z reguły są najłatwiejsze w montażu. Wystarczy przy użyciu odpowiedniego narzędzia odkręcić dwie lub cztery śruby, aby zdemontować kulę. Kolejną propozycją jest typ haka z kulą wypinaną półautomatycznie. Ta wersja jest trochę droższa od poprzednika, ale zdecydowanie łatwiejsza w obsłudze. W tym przypadku nie potrzebujemy specjalnych narzędzi, by odpiąć hak. Jeżeli nie jest on nam potrzebny, możemy śmiało go schować do bagażnika. Należy jednak pamiętać, żeby dobrze go zabezpieczyć, tak by nikt go nie ukradł. Ostatnią propozycją jest hak z automatycznie wypinaną kulą. Ta wersja ma wbudowane zabezpieczenie antykradzieżowe, a także posiada atrakcyjny design. Kula montowana jest pionowo ze zderzakiem, dlatego po jej odpięciu nie jest widoczne gniazdo mocujące. W ten sposób auto wygląda zdecydowanie lepiej niż z przypiętą kulą. Dzięki nowoczesnemu systemowi montażu kuli, można ją w łatwy sposób odpiąć i schować do auta.