Filtry
-
-
-

Oringi olejowe - to warto o nich wiedzieć

Materiał partnera:

Każda maszyna to zbiór wielu mniejszych lub większych elementów, które razem decydują o dobrej pracy urządzenia. Uszczelki są w tym całym ekosystemie niezwykle ważną częścią, a bez nich prawidłowe działanie silnika czy jakiegokolwiek innego podzespołu w pojeździe nie byłoby możliwe. Jednym z ich rodzajów są oringi olejowe. Do czego służą i co powinniśmy o nich wiedzieć?

Dobrze dopasowane i prawidłowo dobrane do typu pojazdu uszczelki są bardzo ważne, by utrzymać nasze auto w dobrej kondycji przez dłuższy czas. Nie chodzi tutaj tylko o stworzenie hermetycznego układu, ale także o dopasowanie dwóch części ze sobą. Jakim działaniem charakteryzują się zaś oringi olejowe?

Oringi olejowe - to warto o nich wiedzieć


Czym są oringi olejowe?Oringi to specjalny rodzaj uszczelnienia technicznego, charakteryzujący się okrągłym kształtem. Stąd też zresztą wywodzi się ich nazwa (o-ring) i właśnie dlatego nazywane są również często pierścieniami uszczelniającymi.

Głównym atutem oringów jest przede wszystkim ich elastyczność oraz uniwersalność. Na rynku będziemy w stanie znaleźć oringi olejowe o dowolnej średnicy, grubości i różnych właściwościach elastycznych, dzięki czemu nigdy nie powinniśmy mieć większego problemu ze znalezieniem uszczelki idealnie odpowiadającym naszym potrzebom.

Ważnym atutem oringów jest również ich cena. Choć oczywiście najczęściej nie będziemy chcieli kupować uszczelek z najniższej półki, koszt zakupu jednej sztuki to zazwyczaj zaledwie kilkadziesiąt groszy. Dodatkowo ich montaż nawet dla osoby słabo wykwalifikowanej nie powinien stanowić wyzwania nie do przeskoczenia.

Działanie i zastosowania oringów olejowychDziałanie oringów olejowych jest dość sprytne, dzięki czemu znakomicie sprawdzają się one w każdych warunkach. Pod ciśnieniem i w trakcie pracy poszczególnych elementów, oringi są w stanie rozciągać się we wszystkich kierunkach, dopasowując się do kształtu łączenia. Dzięki temu nie mają większych problemów z pracą nawet przy wyższych obciążeniach. Taka sama sytuacja ma miejsce również w spoczynku - ich konstrukcja sprawia, że nawet wtedy dokładnie uszczelniają cały układ.

Wyjątkowa charakterystyka oringów olejowych sprawia, iż wykorzystywane są one w naprawdę wielu branżach przemysłowych. Oczywiście możemy je znaleźć w samochodach, gdzie takiego rodzaju uszczelniania potrzebują układy paliwowe czy silniki, lecz oringi są szeroko znane także w maszynach górniczych, przemyśle papierniczym czy w każdej innej branży wykorzystującej skomplikowane, ruchome urządzenia czy związanej ze środkami transportu.