Filtry
-
-
-

Co powinieneś wiedzieć o numerze VIN?

Materiał partnera:

Przeglądając ogłoszenia motoryzacyjne, a może przeglądając dokumenty własnego pojazdu, natknąłeś się pewnie na tajemniczy numer opisany trzema literkami. Ten tajemniczy numer to nic innego jak VIN, czyli Vehicle Identification Number - numer identyfikacyjny pojazdu. Skąd jednak się wziął, co można z niego odczytać i dlaczego warto zawsze go sprawdzić? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Whitpress


Skąd wziął się numer VIN?Historia ogólnie przyjętego i podlegającego standaryzacji numeru pozwalającego na identyfikacje określonego pojazdu sięga 1981 roku.

Przed wprowadzeniem numeru VIN każdy producent samochodów stosował swoje własne oznaczenia, które pozwalały mu dokładniej zidentyfikować dany pojazd.

W 1981 wprowadzono standard VIN, czyli numer składający się z 17 znaków alfanumerycznych, z których wykluczono jednak I, O i Q. Uznano bowiem, że znaki te są zbyt do siebie podobne, mogą być łatwo ze sobą mylone lub w skrajnych przypadkach mogą ułatwiać pracę fałszerzom.

W krajach europejskich wykorzystuje się normę ISO 3779, natomiast numery VIN nadawane w Ameryce Północnej zawierają określoną cyfrę kontrolną, pozostają one jednak całkowicie kompatybilne z numerami europejskimi.

Gdzie znaleźć numer VIN pojazduMimo zestandaryzowanego formatu nie istnieje jedno standardowe miejsce, gdzie zawsze znajdziemy numer VIN niezależnie od modelu czy producenta danego auta.

Numer VIN najczęściej umieszczany jest:
  • Na podszybiu, od strony kierowcy
  • Na słupku bocznym po stronie kierowcy
  • Na prawym nadkolu
  • Na podłodze bagażnika


Jeżeli nie możemy znaleźć numeru VIN, lub nie jesteśmy pewni czy odczytujemy go poprawnie, zawsze możemy zajrzeć do dokumentacji naszego pojazdu. Znajdziesz go bez problemu w dowodzie rejestracyjnym lub książce serwisowej.

Zawsze możesz też dopytać w ASO konkretnego producenta o to, w jakich miejscach umieszczany jest numer VIN.

Co mogę zrobić z numerem VIN pojazdu?
Numer VIN, jak sama jego nazwa wskazuje, umożliwia nam identyfikacje danego egzemplarza pojazdu. Tym samym, po numerze VIN możemy sprawdzić wersje danego pojazdu, jego wyposażenie, z którym opuścił fabrykę oraz co najważniejsze jego dokładną historię.

Uzyskanie wszystkich powyższych informacji umożliwi nam sprawdzanie auta na carVertical.

Możemy również spróbować odczytać podstawowe informacje z numeru VIN samodzielnie.

Każdy numer VIN podzielony jest bowiem na 3 segmenty.

Pierwszy segment to tzw. WMI, czyli World Manufacturer Identifier - Identyfikator Kraju Produkcji. Z tego segmentu numeru VIN odczytamy kraj pochodzenia pojazdu, czyli ten, w którym został on wyprodukowany. I tak dla Niemiec oznaczenie to: SN-ST lub W, dla Czech TJ-TP itd.

Środkowa część numeru VIN zawiera wszelkie informacje techniczne o danym aucie. Składa się na nią 6 środkowych znaków numeru.

Ostatnia, najprawdopodobniej najbardziej interesująca nas część numeru VIN, zawiera wszystkie informacje o danym egzemplarzu pojazdu. Na tę sekcję składa się 8 ostatnich znaków numeru.

Odczytamy z nich m.in. rok produkcji, fabrykę, z której pochodzi dany egzemplarz, tudzież serie, z której pochodzi dany egzemplarz.

Jak widać, bez specjalistycznej wiedzy, nie jesteśmy w stanie "gołym okiem" odczytać zbyt wiele z numeru VIN. Warto więc skorzystać z usług, które pozwalają nam na jego podstawie dowiedzieć się więcej o danym pojeździe.