Filtry
-
-
-

Jak sprawdzić, czy sprawca wypadku posiada ubezpieczenie OC i AC?

Materiał partnera:

Zostałeś poszkodowany w kolizji drogowej i zastanawiasz się, w jaki sposób możesz sprawdzić, czy sprawca wypadku posiada ubezpieczenie OC? A może chciałbyś wiedzieć, czy ma on wykupione Autocasco? Zapraszamy do naszego poradnika!

Whitpress


W jakich sytuacjach możesz sprawdzić, czy pojazd ma ubezpieczenie OC?
Takich sytuacji jest sporo. Bardzo często osoby, które są zainteresowane kupnem używanego auta, zastanawiają się, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC. Nic w tym dziwnego - brak konieczności zakupu OC nawet przez kilka miesięcy to dobry sposób na obniżenie kosztów związanych z zakupem używanego pojazdu.

Najczęściej jednak nad tym, czy można sprawdzić ubezpieczenie OC samochodu, zastanawiają się osoby poszkodowane w kolizji lub wypadku drogowym. Niestety, kierowcy będący sprawcami wypadku, nie zawsze są skorzy do współpracy. Zdarza się, że nie chcą podać swoich danych, niezbędnych do skorzystania z OC. Przyczyną tego może być brak ważnego ubezpieczenia. Niekiedy nawet kierowcy decydują się na ucieczkę z miejsca zdarzenia. Oczywiście w takiej sytuacji zawsze warto wezwać policję.

Whitpress


Jak dowiedzieć się, czy samochód ma OC?Informacja o tym, czy dany samochód ma ważne OC, jest szczególnie istotna dla osób poszkodowanych w zdarzeniu drogowym. Oczywiście jeśli okaże się, że kierowca nie miał polisy, ubezpieczenie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, jest to jednako wiele bardziej skomplikowana procedura niż ubieganie się o standardowe odszkodowanie z OC sprawcy.

Warto wiedzieć, że szczegółowe informacje na temat OC przekazywane są do wszystkich organów, które mają prawo kontrolować polisę. Informacje o OC znajdują się u policji, w miejscowych wydziałach komunikacji czy w bazie danych Inspekcji Transportu Drogowego. Dane przesyłane są również (a może przede wszystkim) do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Aby sprawdzić, czy samochód ma ważne ubezpieczenie komunikacyjne, należy znać numer VIN lub numer rejestracyjny pojazdu. Jeśli padniesz ofiarą zdarzenia drogowego, postaraj się wiec zapisać numer rejestracyjny - tak na wszelki wypadek. Na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego znajdziesz bazę OC i AC. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, w którym należy podać numer rejestracyjny lub numer VIN, a także datę, dla której chcesz sprawdzić polisę oraz kraj - w przypadku zdarzenia drogowego.

Whitpress


Po uzupełnieniu wszystkich pól uzyskasz szczegółowe informacje na temat numeru polisy, zakładu odpowiedzialnego za ubezpieczenie, marki i modelu pojazdu, a także adresu ubezpieczyciela. Możesz również pobrać potwierdzenie w formacie .pdf. Może ono przydać się na etapie ubiegania się o odszkodowanie.

Jak sprawdzić, czy sprawca ma ubezpieczenie AC?Informacja na temat tego, czy sprawca ma polisę Autocasco, nie jest w żaden sposób przydatna dla osoby poszkodowanej w wypadku. Dlaczego? Otóż ubezpieczenie AC zabezpieczenia właściciela samochodu, a nie osoby poszkodowane. Jest to zatem zupełnie inny rodzaj polisy niż OC, która chroni osoby poszkodowane przez właściciela ubezpieczenia.

Whitpress


Darmowy kalkulator AC znajdziesz na stronie porowneo.pl

PodsumowanieJak widać, sprawdzenie, czy sprawca wypadku ma ubezpieczenie OC, jest bardzo proste. Wystarczy wypełnienie prostego formularza w bazie OC Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Warto o tym pamiętać - na wypadek, gdyby sprawca zdarzenia nie poczuwał się do odpowiedzialności za spowodowane szkody.