- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 3 sierpnia 2019
Mity o polisach AutoCasco - czy zawsze nieopłacalne?
Materiał partnera:
Kierowcy niekiedy unikają wykupywania ubezpieczenia autocasco, sądząc, że jest ono przeznaczone głównie dla właścicieli luksusowych samochodów, najbardziej narażonych na kradzież. Innym wydaje się, że skoro autocasco jest dobrowolne, nie warto za nie przepłacać, bo może się nie przydać. Sytuacje losowe takie jak pożar, wypadek na drodze, kradzież auta sprzed bloku czy gradobicie, które zupełnie niszczy karoserię samochodu, mogą zdarzyć się każdemu i to w najmniej oczekiwanym momencie. Z tego powodu warto ubezpieczyć swój samochód, by przez długi czas cieszyć się bezpieczeństwem i bezcennym spokojem.

Co to jest polisa autocasco i czy warto ją wykupić?
AC, czyli polisa autocasco, to dobrowolne ubezpieczenie, które zapewnia ochronę pojazdu przed zdarzeniami losowymi na drodze - kolizjami, wypadkami, stłuczkami, a także kradzieżą auta, uszkodzeniami powstałymi w wyniku działań sił naturalnych, szkodami całościowymi oraz częściowymi, a także aktami wandalizmu. Cena polisy autocasco będzie różniła się w zależności od firmy ubezpieczeniowej oraz wariantu, który wybierze klient. W stosunku do zakresu ochrony, koszt autocasco może wynosić od kilkuset do ponad tysiąca złotych. O jego wysokości świadczą przede wszystkim wartość i wiek pojazdu. Wyższa polisa będzie dotyczyła nowych, drogich aut, popularnych wśród złodziei. Na cenę ubezpieczenia może mieć także wpływ miejsce zamieszkania - w miastach, w których najczęściej dochodzi do wypadków, takich jak Warszawa, Poznań czy Łódź, kierowcy zapłacą najwięcej. Ubezpieczyciel może zwrócić uwagę na doświadczenie klienta za kółkiem. Bezszkodowa jazda umożliwia także otrzymanie zniżek na ubezpieczenie - według ustawy jest to aż 60%.
Polisa autocasco będzie wzrastała proporcjonalnie do zakresu ubezpieczenia, który oferuje wybrany przez klienta wariant. Jednym z wielu mitów na temat ubezpieczeń AC jest przekonanie, że im tańsza polisa, tym lepiej, jak w przypadku ubezpieczenia OC. W rzeczywistości jest jednak odwrotnie - szeroki zakres ochrony jest związany z wysoką stawką. Jeśli AC ma chronić samochód w każdej sytuacji, to nie powinno się na nim oszczędzać. Część klientów decyduje się na wykupienie minicasco, czyli ubezpieczenia od drobnych szkód, na przykład stłuczek czy obtarć. Jest to okrojona forma autocasco, która nie zapewnia ochrony od kradzieży i innych wypadków. Warto o tym pamiętać podczas wyboru odpowiedniego wariantu.
Wypadku losowego, takiego jak kradzieży samochodu sprzed domu, zahaczenia o słupek parkingowy czy potężnego gradu, który uszkodzi pojazd, nie da się przewidzieć. Wielu kierowców zastanawia się, czy warto płacić za AC. Wydaje się im, że skoro polisa autocasco jest dobrowolna, to nie opłaca się jej wykupywać. To mit! Dopłata do OC wynosi niekiedy 200-300 zł, a zapewnia psychiczny komfort i poczucie bezpieczeństwa. Najbardziej korzystną ofertę ubezpieczenia AC pomoże Ci wybrać kalkulator AC na mFind.pl.
Zakres ubezpieczenia AC u poszczególnych firm może różnić się w zależności od sumy ubezpieczenia, sposobów naprawy pojazdu, udziałów własnych, częściami używanymi do naprawy samochodu oraz amortyzacją części. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym ochrona samochodu będzie większa. Najlepszym wyborem jest polisa ze stałą sumą ubezpieczenia, która obowiązuje przez cały okres jego trwania oraz z odnawialną wartością. Klient może podjąć decyzję o wykupieniu udziałów własnych, czyli części wartości szkody, jaką zobowiązuje się pokryć we własnym zakresie. Wyższy udział własny wpływa na obniżenie ceny ubezpieczenia. W zależności od wyboru klienta samochód może zostać naprawiony w autoryzowanym serwisie, gdzie otrzyma części oryginalne lub warsztacie partnerskim, w którym najczęściej używa się części zamiennych. Ubezpieczony może także otrzymać gotówkę na podstawie kosztorysu i zająć się naprawą auta we własnym zakresie. Firma ubezpieczeniowa pokryje koszt zakupu nowych części, jeśli klient wykupi ubezpieczenie autocasco z amortyzacją. Jeśli zaś nie zdecyduje się na amortyzację, odszkodowanie za części pomniejszy się ze względu na ich zużycie.