- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 13 sierpnia 2024
Do czego służy destylator potstill?
Materiał partnera:
Produkcja mocnego alkoholu wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, na którym uda się przeprowadzić proces destylacji. Jednym z najczęściej używanych modeli jest destylator typu potstill, dostępny w różnych rozmiarach. Jakie alkohole można na nim zrobić i kiedy będzie on najlepszym wyborem?
Destylator potstill - czym się charakteryzuje?
Potstill to bardzo popularny model sprzętu do destylacji prostej. Na rynku można znaleźć potstille o różnych parametrach - główne różnice dotyczą średnicy rury destylatora, pojemności zbiornika, wysokości, tempa odbioru destylatów. Za najlepszą uchodzi aparatura do destylacji wykonana z miedzi, ponieważ wtedy gotowe trunki są wolne od nieprzyjemnego, metalicznego posmaku i uchodzą za bardziej szlachetne od tych wytwarzanych na destylatorach stalowych.
Na potstillach destyluje się przede wszystkim zaciery zbożowe i nastawy owocowe. Dla lepszego efektu w potstillach często montowane są jeszcze dodatkowe akcesoria, jak np. reflux albo aromatyzator, co pozwala wyprodukować alkohol o jeszcze głębszym i wyrazistszym smaku. Na potstillach, nastaw lub zacier destyluje się tylko raz, dlatego są one idealnym rozwiązaniem dla osób chcących produkować alkohole smakowe.
Kiedy bardziej się opłaca zakup kolumny?
Potstille świetnie się sprawdzają przy robieniu winiaków, śliwowic, whisky, calvadosów, ginu, brandy. Na destylatorach tego typu można eksperymentować z przeróżnymi smakami i aromatami, nie jest to jednak najlepszy wybór do produkcji czystego spirytusu - na potstillach da się dojść do maksymalnie 90-92 proc. mocy. Jeśli jednak chodzi głównie o alkohole smakowe, a bardzo mocny trunek zbliżony do czystego spirytusu będzie się produkować tylko sporadycznie - warto zainwestować właśnie w potstill.
Do produkcji czystego i bezwonnego spirytusu nada się natomiast kolumna rektyfikacyjna, dostępna m.in. w ofercie dobrydestylator.pl/kolumna-aabratek-fi-54. Kolumna tym różni się od potstilla, że służy do destylacji wielostopniowej, podczas której z destylatu usuwane są wszelkie smaki i zapachy. Na kolumnie rektyfikacyjnej można wyprodukować spirytus o maksymalnej mocy (tj. 96 proc.) - ale musi to być sprzęt wysokiej jakości, najlepiej wykonany z miedzi. Kolumny także różnią się między sobą parametrami - średnica powinna mieć co najmniej 54 mm (gwarantuje to satysfakcjonujące tempo odbioru ok 1 litr na godzinę), a zalecana minimalna wysokość to 100 cm. Więcej o działaniu takiego sprzętu: dobrydestylator.pl.