Filtry
-
-
-

Co grozi za używanie telefonu podczas jazdy autem?

Materiał partnera:

Używanie telefonu podczas jazdy autem nie jest bezpieczne. Wie o tym każdy kierowca. Nie tylko dlatego, że grozi wypadkiem, ale także dlatego, że za takie zachowanie można dostać wysoki mandat. Zobacz, jakie konsekwencje prawne grożą osobie, która prowadzi pojazd, jednocześnie rozmawiając przez telefon, który trzyma w dłoni.

pixabay.com  • Dlaczego nie wolno korzystać z telefonu wymagającego trzymania słuchawki podczas jazdy?
  • Czy podczas kierowania pojazdem zabrania się także pisania SMSów?
  • Co grozi kierowcy za korzystanie z telefonu podczas jazdy samochodem?


Dlaczego nie wolno korzystać z telefonu wymagającego trzymania słuchawki podczas jazdy?Kierowca w trakcie jazdy powinien skupić się wyłącznie na tej czynności. Tylko w ten sposób może zapewnić bezpieczeństwo sobie i pasażerom, których przewozi. Próba sięgnięcia po telefon, odpisania na wiadomość lub prowadzenia rozmowy, może zakończyć się tragicznie. Badania pokazują, że używanie telefonu w samochodzie kilkukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo spowodowania groźnego wypadku.

Z tego powodu kierowcom grozi mandat za używanie telefonu w trakcie jazdy, który wynosi 500 złotych. Jednocześnie kierowca otrzymuje w takiej sytuacji 12 punktów karnych. Oznacza to, że mając prawo jazdy krócej niż rok, można stracić je, jeśli policja złapie kierowcę podczas korzystania z telefonu dwa razy, a jeśli posiadasz je dłużej, po dwóch mandatach za używanie telefonu nie możesz dostać już żadnych punktów karnych, jeśli chcesz nadal prowadzić samochód. Manat otrzymasz tylko w sytuacji, kiedy używasz telefonu, trzymając go w rękach. Rozmawiać w samochodzie możemy, korzystając z zestawu głośnomówiącego, to jest jak najbardziej dozwolone.

Czy podczas kierowania pojazdem zabrania się także pisania SMSów?W związku z tym, że kierowca nie może trzymać telefonu w dłoniach w trakcie kierowania samochodem, surowo zabronione jest także pisanie SMSów oraz wiadomości na komunikatorach. Przepisy te obowiązują także w momencie, kiedy stoimy w korku oraz na czerwonym świetle. Zgodnie z prawem nadal kierujemy wtedy pojazdem i powinniśmy zachować czujność, dlatego korzystanie z telefonu w takich sytuacjach także jest karane.

Warto wiedzieć, że to czy trzymasz telefon w ręku, wykryją także fotoradary, których jest w Polsce sporo. W naszym kraju ten rodzaj fotoradarów pojawił się już na początku 2023 roku. Nie wiadomo, które urządzenia wychwycą telefon, ale warto wiedzieć, że jest ich wszystkich na drogach około 500. Kierowcy grozi mandat nie tylko za rozmowę oraz pisanie wiadomości podczas jazdy, ale też np. za niezapięte pasy https://www.wowpolisa.pl/p/jaki-mandat-grozi-na-brak-zapietych-pasow-w-2024-r/109.html.

Co grozi kierowcy za korzystanie z telefonu podczas jazdy samochodem?Dlaczego nie warto używać telefonu komórkowego w trakcie jazdy? Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo swoje i pasażerów, których przewozisz. Prowadzenie samochodu jedną ręką nigdy nie jest dobrym pomysłem, a już szczególnie niebezpiecznie robi się, kiedy trzeba wykonać jakiś nagle manewr. Czytanie wiadomości i odpisywanie na nie może także rozkojarzyć kierowcę, a skupienie na drodze jest niezwykle ważne, jeśli chcemy bezproblemowo dotrzeć do celu.

Bezpieczeństwo w czasie jazdy jest bardzo ważne. Jeśli nie chcesz stracić prawa jazdy, uszkodzić swojego samochodu lub zrobić jakiemukolwiek człowiekowi poważnej krzywdy, kiedy kierujesz pojazdem, skup się przede wszystkim na tym, aby bez żadnego problemu dojechać do celu podróży.