Filtry
-
-
-

Jak optymalizować koszty transportu FTL i LTL w Twoim biznesie

Materiał partnera:

Koszty transportu mogą generować poważne wydatki dla firmy, jeżeli nie uwzględni się tego jak zoptymalizować daną usługę i dopasować ją do specyfiki biznesu.

wnętrze ciężarówki,kierownica


Kiedy decydować się na transport FTL, a kiedy lepiej sprawdzi się transport LTL?Transport FTL będzie idealny, jeżeli w Twojej firmie usługi przewozowe realizowane są dla dużej ilości towarów i konieczne jest maksymalne zmniejszenie logistyki. Jego wybór w dużej mierze zależy od specyfiki przewożonych produktów. Transport FTL warto wybrać wtedy, gdy transportuje się produkty, które powinny być dostarczone szybko, z uwagi na przykład na ich świeżość. Ta usługa jest polecana w branży spożywczej, florystycznej, ogrodniczej. Warto mieć na uwadze, że ten typ transportu niesie ze sobą mniejsze ryzyko zgubienia lub uszkodzenia towaru, dlatego też będzie lepszym wyborem dla produktów o wysokiej wartości, delikatnych, które mogą zostać uszkodzone w czasie przeładunku. Jeżeli jednak możesz pozwolić sobie na to, aby sama usługa transportowa potrwała nieco dłużej i przewożone produkty nie stracą przez to na wartości, możesz śmiało zdecydować się na transport LTL i podzielenie powierzchni przewozowej z innymi zleceniodawcami. Pozwoli to w znaczący sposób zoptymalizować koszty usługi i zwiększyć zysk dla Twojego biznesu.

Jak zoptymalizować koszty transportu?Jeżeli już zdecydujemy się na konkretny rodzaj usługi, warto wykorzystać narzędzia i strategie pozwalające nam zoptymalizować koszty transportu. W przypadku wyboru transportu FTL, niezwykle istotny jest dobór odpowiedniej wielkości pojazdu. Biorąc pod uwagę, że w tym rodzaju transportu musimy płacić za całą powierzchnię przewozową, warto przeliczyć w taki sposób wymiary lub wagi ładunków, aby zapełnić pojazd ciężarowy w całości i nie płacić za pustą przestrzeń. Dla optymalizacji kosztów istotne jest też odpowiednie zabezpieczenie ładunku. Zarówno w przypadku transportu FTL jak i LTL warto brać pod uwagę, że ten drugi rodzaj usług wiąże się z większym ryzykiem uszkodzenia, bądź zgubienia towarów z uwagi na przeładunek po drodze. Żeby dodatkowo zmniejszyć ryzyko związane z transportem, warto korzystać z usług doświadczonych, renomowanych przewoźników. Jeżeli usługa ma być realizowana poza granicami kraju, dobrze jest wybrać takiego usługodawcę, który ma już doświadczenie w podobnych realizacjach. Znaczenie ma tu nie tylko zatrudnianie zawodowych kierowców, ale także posiadanie sprzętu ułatwiającego załadunek (na przykład specjalnych pasów) oraz takiego systemu monitorowania przesyłek, abyśmy z łatwością mogli śledzić transport. Automatyzacja transportu pozwala podwyższyć poziom usług i w bardziej satysfakcjonujący sposób zorganizować obsługę klienta. W optymalizacji kosztów transportu znaczenie ma też takie dopasowanie usługi, aby była ona zgodna ze specyfiką ładunku. Oczywiście tutaj dużą rolę odgrywa sam zleceniobiorca, który wraz z pojazdem ciężarowym może też zapewnić odpowiednie warunki - na przykład chłodnicze. Takie kwestie należy jednak ustalić przed podjęciem usługi, aby upewnić się, że po pierwsze zleceniobiorca dysponuje stosownym sprzętem, a po drugie, że to nie my musimy zapewnić na przykład zbiorniki na produkty ciekłe.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://pragmago.pl/porada/czym-sie-rozni-transport-ftl-od-ltl/.