Filtry
-
-
-

Szukasz opon zimowych 185/65 R15? Na to też zwróć uwagę!

Materiał partnera:

Choć w tym roku pogoda wyjątkowo długo sprzyja, to zazwyczaj listopad jest ostatnim momentem na zakup ogumienia zimowego przed pogorszeniem się warunków na drogach. Niezmienne jednak w tym okresie pozostaje to, że jednym z najczęściej poszukiwanych rozmiarów opon jest 185/65 R15. Jak się okazuje, wielkość to nie wszystko, na co trzeba zwrócić uwagę podczas wybierania nowego kompletu.

opona ziomowa
fot. Manfred Richter z Pixabay


Opony w rozmiarze 185/65 R15 montowane są w wielu samochodach osobowych, często widywanych na ulicach, więc ich popularność nie powinna dziwić. Można je spotkać m.in. w wybranych wersjach Audi A4, Dacii Logan, Hyundaia i30, Opla Astry czy Citroena C3. Fakt, że w każdym z tych pojazdów można stosować ogumienie o tej samej wielkości, nie znaczy jednak, że we wszystkich zawsze sprawdzą się te same opcje. Tyczy się to tak parametrów technicznych, jak i indywidualnych preferencji kierowcy.

Obecnie znalezienie opon prawidłowo dopasowanych do naszego auta wcale nie jest trudne, ponieważ wiele sklepów ułatwia przeczesywanie rozbudowanej oferty. Dla przykładu, kupując opony zimowe 185/65 R15 na Oponeo.pl lub na innych dużych portalach, można wykorzystać specjalne filtry, dzięki którym wyświetli nam się jedynie ogumienie o określonych przez nas parametrach. Chodzi m.in. o indeksy oraz informacje podawane na etykietach.

Szerokość i średnica to nie wszystkoRozmiar to niewątpliwie kluczowe kryterium doboru nowych opon zimowych, jednak podczas zakupu koniecznie należy uwzględnić także inne parametry. Są to choćby indeksy prędkości i nośności. Określają one maksymalną prędkość oraz obciążenie, do jakich dostosowany został konkretny model ogumienia. Czynniki te mają wpływ przede wszystkim na bezpieczeństwo jazdy, ale również jej komfort. Dobranie ogumienia o zbyt niskich wartościach będzie wiązało się z ryzykiem jego uszkodzenia w wyniku przeciążeń, natomiast indeksy zbyt wysokie przyspieszą zużycie elementów zawieszenia.

Sprawdź informacje na etykiecieNiezwykle istotne są również dane zawarte na etykietach. Opony zimowe, nie tylko 185/65 R15, ale również w każdym innym rozmiarze, powinny mieć tzw. symbol alpejski 3PMSF (płatek śniegu na tle trzech szczytów górskich). Oznaczone są nim wyłącznie modele sprawdzone pod kątem użytkowania w warunkach zimowych. Kolejny parametr to skuteczność hamowania na mokrej nawierzchni, podawana w skali od A (najlepsza) do E (najsłabsza).

Dla osób, które dużo jeżdżą autem, niezwykle ważna będzie również efektywność paliwowa, czyli opory toczenia. Wpływa ona na ilość spalanego przez auto paliwa. Jak podaje Autokult, pomiędzy najwyższą a najniższą klasą różnica może być naprawdę duża. Przy 50 tys. przejechanych kilometrów i średnim spalaniu na poziomie 6,5l/100km jest to około 240 litrów paliwa - obliczył portal. Za tym idą więc konkretne oszczędności.

Poza tym kierowcy ceniący sobie komfort powinni też mieć na względzie hałas generowany przez ogumienie. Oznaczany jest on literami A, B lub C (od najcichszej do najgłośniejszej).

Stawiaj na sprawdzone modelePrzed zakupem warto przeczytać, jak interesujące nas ogumienie wypada w testach, np. tych przeprowadzanych przez ADAC. To niezależna organizacja motoryzacyjna, która każdego roku bada zachowanie poszczególnych modeli w określonych rozmiarach w warunkach typowo zimowych. Dobrą praktykę stanowi też zapoznanie się z opiniami innych kierowców. W ten sposób można dowiedzieć się, jak konkretna opona sprawdziła się w codziennej jeździe u osób, które już ją użytkowały. Wyszukanie takich informacji zajmuje dosłownie chwilę.