Filtry
-
-
-

Tachograf - najważniejsze informacje

Materiał partnera:

W niektórych pojazdach tachograf jest obowiązkowym elementem wyposażenia. Zwykli kierowcy, którzy poruszają się autem głównie po mieście prawdopodobnie nigdy nie spotkali się z tym urządzeniem. Natomiast zawodowi kierowcy doskonale wiedzą, że bez tachografu nie wolno wyruszyć im w trasę. Co to zatem jest tachograf i do czego on służy? Jakie są rodzaje tachografów i gdzie je najlepiej montować?

Tachograf - najważniejsze informacje


Co to jest tachograf?Tachograf to niewielkie urządzenie pomiarowe, służące do kontroli czasu pracy kierowcy w pojazdach służbowych (poza kontrolą prędkości). Rejestruje on aktywność pojazdu i kierowcy, w tym czas pracy i odpoczynku. Ze względu na ich konstrukcję wyróżniamy tachografy analogowe - stosowane z pojazdach starszego typu, rejestrowanych przed 1 maja 2005 roku oraz montowane obecnie - tachografy cyfrowe.

Do czego wykorzystywany jest tachograf?Zadaniem tachografu jest rejestrowanie każdego działania zarówno pojazdu jak i kierowcy. Odnotowuje on zatem ilość przejechanych kilometrów, prędkość chwilową, czas prowadzenia samochodu, okres dyżuru kierowcy i przerwy z jeździe a w przypadku tachografów analogowych również moment otwarcia jego obudowy. Ma to na celu przede wszystkim poprawienie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Długa jazda jednego kierowcy bez przerwy jest niebezpieczna i łatwo może on doprowadzić do wypadku komunikacyjnego. Ustawa z 2006 roku jasno reguluje czas pracy i odpoczynku kierowcy, a aby mieć pewność stosowania się do tych przepisów, na terenie Unii Europejskich nałożono na pracodawców obowiązek montowania tachografów w pojazdach.

Pobocznym zadaniem tachografu jest ogromne ułatwienie dla pracodawcy w rozliczaniu kierowcy. Bez problemu może on teraz sprawdzić czas pracy i na tej podstawie wyliczyć należne wynagrodzenie. Chroni to też i kierowcę, ponieważ ma jasny dowód, ile godzin rzeczywiście przepracował. To doskonały sposób, aby żadna ze stron nie została oszukana.

Gdzie znaleźć dobry serwis?Korzystanie z tachografu jest zatem nie tylko wymagane przez prawo, ale przynosi też i wiele korzyści firmom transportowym. Warsztatem, który oferuje pełen serwis tachografów jest Tacho z Rogoźnika nieopodal Nowego Targu, zapewniający również wsparcie w obszarze legalizacji urządzenia i w cyklicznych jego kontrolach, przeprowadzanych co dwa lata. Pracujący tutaj specjaliści są w pełni do Twojej dyspozycji.