Filtry
-
-
-

Katalizator samochodowy - jaka jest jego rola, działanie i dlaczego jest tak istotnym elementem układu wydechowego?

Materiał partnera:

W dzisiejszych czasach ekologia odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Mowa tutaj nie tylko o ograniczaniu wytwarzania śmieci, stosowaniu ekologicznych rozwiązań do ogrzewania domów czy unikania plastiku. Ekologia, a w zasadzie ograniczanie emisji szkodliwych substancji do atmosfery bardzo mocno wiąże się również z branżą motoryzacyjną. Producenci od wielu lat prześcigają się w pomysłach oraz rozwiązaniach, które pozwalają na redukowanie wpływu ich pojazdów na środowisko naturalne. Jednym z pierwszych rozwiązań jest bez wątpienia katalizator. To właśnie ten niepozorny element układu wydechowego będzie bohaterem naszego dzisiejszego artykułu. Serdecznie zapraszamy Państwa do dalszej lektury.

katalizator 3


Co to jest katalizator samochodowy?



Katalizator to element, który wchodzi w skład układu wydechowego. Najczęściej przyjmuje on formę niewielkich rozmiarów puszki, która zlokalizowana jest tuż za kolektorem wydechowym. W jego wnętrzu znajduje się konstrukcja wykonana z różnego rodzaju metali oraz substancji chemicznych, których zadaniem jest redukowanie ilości szkodliwych związków oraz osadów, które powstają podczas spalania paliwa w silniku. Katalizator, a właściwie konwerter katalityczny można więc śmiało określać mianem filtra, który redukuje ilość niepożądanych substancji oraz związków chemicznych, które mogłyby trafić do atmosfery.

Za co odpowiada katalizator samochodowy?



Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, głównym zadaniem katalizatora jest oczyszczanie spalin z najbardziej toksycznych i szkodliwych dla środowiska naturalnego substancji. Starsze samochody, które nie posiadały katalizatorów, bardzo często tworzyły za sobą chmurę dymu o duszącym zapachu i dużej ilości substancji smolistych. Nowocześniejsze jednostki napędowe znacznie wydajniej spalają paliwo, a ponadto posiadają właśnie takie filtry jak katalizator.

Czy da się serwisować katalizator?



Katalizator, podobnie jak każdy inny filtr, z czasem może ulec zatkaniu. Sytuacje tego typu zdarzają się niezwykle rzadko, jednak warto wiedzieć, co wówczas możemy zrobić. Na rynku dostępnych jest wiele środków, które pod postacią np. dodatków do paliwa mają pomóc w odetkaniu naszego katalizatora. Dodanie odpowiedniej dawki takiego preparatu może skutecznie oczyścić katalizator i ochroni nas przed kosztami związanymi z zakupem nowego filtra.

Dobrym sposobem na unikanie problemów z katalizatorem jest zapobieganie jego zatkaniu. W tym celu raz na jakiś czas również możemy stosować odpowiednie dodatki do paliwa. Ponadto, katalizator najbardziej narażony jest na zatkanie podczas krótkich wyjazdów do miasta, kiedy silnik nie jest w stanie się w pełni rozgrzać. Warto więc raz na jakiś czas zadbać o to, by przejechać samochodem nieco dłuższą trasę, która pozwoli na dopalenie nadmiaru sadzy, która może znajdować się we wnętrzu naszego układu wydechowego.

Czym może grozić jazda z wyciętym katalizatorem?



Czasem możemy obserwować poglądy, według których możemy śmiało usunąć katalizator z samochodu, rozwiązując w ten sposób jakiekolwiek problemy wywoływane przez ten element. W świetle prawa taka sytuacja nie jest jednak aż tak prosta. Za brak katalizatora w samochodzie grożą nam bardzo duże kary, a także utrata dowodu rejestracyjnego. Bez tego elementu układu wydechowego możemy również mieć problemy z przejściem badania okresowego, a diagnosta może nam kazać zamontować nowy katalizator. Wycinanie tego podzespołu z układu nigdy nie będzie więc dobrym pomysłem. Pamiętajmy jednocześnie, by odpowiednio dbać o katalizator, a w razie konieczności wymienić go na nowy. Dbanie o środowisko naturalne to obowiązek każdego z nas.

Jeśli szukacie Państwo katalizatorów do swojego samochodu, to serdecznie zapraszamy do odwiedzenia sklepu internetowego Ucando.pl, gdzie pod adresem: https://www.ucando.pl/k/katalizatory/U1206 znajdziecie ogromny wybór katalizatorów do różnych pojazdów, a także tysiące innych części zamiennych.