Filtry
-
-
-

Perspektywy rozwoju zawodowego dla kierowców w transporcie

Materiał partnera:

Są takie zawody, o których wykonywaniu na pewnym etapie marzy większość dzieci. Spora część z nich przeżywa fascynację dużymi samochodami i wyobraża sobie siebie za ich kierownicą. U niektórych te marzenia zaczynają przybierać konkretną formę - kierowca zawodowy jawi się jako dobra perspektywa na przyszłość. To z pewnością bardzo ciekawy zawód, a zarobki już po kilku latach stażu przybierają pięciocyfrowe formy. Czy jednak jest to kariera, w której istnieje możliwość awansu? Co może zrobić kierowca zawodowy, aby podnieść swoje kwalifikacje?

transport


Jak zostać kierowcą zawodowym w transporcie?Transport drogowy towarów i osób to odpowiedzialne zajęcie. Kierujący wielotonowym pojazdem człowiek odpowiada za życie swoje, ewentualnych pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego, a także za ładunek, który musi dotrzeć na miejsce nieuszkodzony. To dlatego, aby zostać kierowcą zawodowym, konieczne jest zdobycie specjalnych kwalifikacji.

Aby rozpocząć kurs na prawo jazdy kat. C, trzeba już mieć uprawnienia kat. B. Jeśli zamierzasz jeździć samochodem z przyczepą - a tego najczęściej wymaga się od kierowcy w transporcie międzynarodowym - wówczas niezbędne będzie prawo jazdy C+E. To jeszcze nie wszystko - potrzebny będzie również kurs, dzięki któremu uzyskasz świadectwo kwalifikacji zawodowej, potwierdzający twoje kompetencje do przewozu towarów lub ludzi.

W przeciwieństwie do prawa jazdy kat. B, do zdobycia uprawnień na TIR-y wymagane jest ukończenie 21 lat. Istnieje opcja zdobycia prawa jazdy kat. C wcześniej, ale wymaga ona posiadania kwalifikacji wstępnych.

Czy kierowca zawodowy ma szansę na awans?Rozwój zawodowy jest możliwy niemal w każdej branży - również w transporcie. Kierowca może przede wszystkim zdobyć uprawnienia na inne pojazdy - np. kierowca TIR-a z kat. C poradzi sobie z pewnością z kursem na kat. D (autobusy) i odwrotnie.

Atrakcyjna praca dla kierowcy w Bydgoszczy czeka na tych, którzy mają uprawnienia do przewozu różnego typu ładunków (np. ADR - przewóz materiałów niebezpiecznych lub HDS - transport realizowany za pomocą pojazdu skrzyniowego, wraz z jego samodzielnym załadunkiem i rozładunkiem). Z kolei praca dla kierowcy w Łodzi obejmuje oferty związane z kierowaniem pojazdami uprzywilejowanymi (np. pojazd wojskowy, karetka pogotowia). Jeśli w okolicy znajdują się gospodarstwa rolne, przydatne okażą się uprawnienia na ciągniki.

Dla kierowcy poszerzenie katalogu uprawnień oznacza przede wszystkim większą możliwość wyboru wśród ofert i coraz lepsze zarobki. Łatwo też sobie wyobrazić kierowcę, który po kilku latach zwiedzania świata dzięki pracy w firmie spedycyjnej, jest już nieco zmęczony i przenosi się na transport publiczny w rodzinnym mieście. Ale i pracodawcy zyskują na podnoszeniu kwalifikacji kierowców - mogą dzięki temu zlecać więcej odpowiedzialnych zadań temu samemu, solidnemu i sprawdzonemu pracownikowi.

Co powinien umieć kierowca?Dobry kierowca to nie tylko osoba z uprawnieniami. Powinien on posiadać także kilka cech osobistych, szczególnie przydatnych na drodze. Należą do nich opanowanie, zdolność koncentracji i wysoka odporność na stres.

Zwłaszcza osoby wybierające dalsze, samotne trasy, powinny z kolei potrafić wykonywać pewne mechaniczne czynności przy samochodzie, aby w razie potrzeby dokonywać drobnych napraw a w kryzysowych sytuacjach bezpiecznie dowieźć pojazd do najbliższego postoju, w oczekiwaniu na pomoc. Na trasach zagranicznych życie ułatwi również komunikatywna znajomość j. angielskiego.