Ładowanie akumulatora - jak często to robić? - regionalny serwis motoryzacyjny
Filtry
-
-
-

Ładowanie akumulatora - jak często to robić?

Materiał partnera:

Czasami zdarza się tak, że akumulator ulegnie rozładowaniu. Prąd ucieka z akumulatora z wielu powodów, a wśród nich wymienić można na przykład wielodniowy postój. Ładowanie akumulatora zwłaszcza w nowszych i bardziej zaawansowanych technologicznie samochodach może być wyzwaniem. Warto zatem zastanowić się, jak często trzeba je przeprowadzać i czy w ogóle jest konieczne. Odpowiedź na te wątpliwości znajdziecie w artykule!

Ładowanie akumulatora należy poprzedzić sprawdzeniem napięcia


Ładowanie akumulatora - samemu czy w warsztacie?[/b]

Ładowanie akumulatora, choć wydaje się proste, wcale takie nie musi być. Jeśli mamy starszy model samochodu bez dużej ilości elektroniki, możemy, zaopatrzywszy się wcześniej w prostownik, naładować ogniwo w domu - a raczej garażu czy innym miejscu wolnym od źródła ognia. Akumulatory kwasowo-ołowiowe nie wymagają zastosowania drogiego sprzętu - wystarczy najzwyklejszy prostownik bez zaawansowanych funkcji. Inaczej sprawa ma się przy innych typach akumulatorów jak AGM i EFB. Wtedy potrzebny będzie prostownik mikroprocesorowy, który działa automatycznie i ma kontrolę zmiany temperatury elektrolitu. Użycie zwykłego prostownika może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, a nawet wybuchu akumulatora!

Co, w przypadku, gdy mamy nowoczesny samochód? Czy ładowanie akumulatora samodzielnie będzie bezpieczne? Jeśli mamy odpowiedni sprzęt, wiedzę i umiejętności, to tak. Większość natomiast ich nie ma. Dlatego, zamiast czynić kosztowne inwestycje na sprzęt do ładowania i podtrzymywania energii, lepiej zapłacić kilkadziesiąt złotych i zlecić ładowanie akumulatora profesjonalistom. Będziemy mieli wówczas pewność, że procedura ta zostanie przeprowadzona we właściwy sposób, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i nic w samochodzie nie ulegnie uszkodzeniu.

Ładowanie akumulatora - jak często trzeba to robić?

Wiemy już, jak przeprowadzić ładowanie akumulatora, ale czy trzeba w ogóle to robić? Tak, jeśli napięcie przy wyłączonym silniku spadnie poniżej 12 V. Może się to zdarzyć zwłaszcza zimą, gdy ujemne temperatury znacząco obniżają pojemność ogniwa, ale także przy dużym zużyciu prądu - na przykład nieopatrznym pozostawieniu włączonych świateł, radia czy innych urządzeń pobierających prąd na całą noc. Innym przypadkiem, w którym będzie konieczne ładowanie akumulatora, jest długi postój samochodu - jeśli nie używamy pojazdu 4-6 tygodni raczej na pewno będzie to konieczne.

Ładowanie akumulatora należy poprzedzić sprawdzeniem napięcia


Pamiętajmy, że akumulator jest ładowany przez alternator podczas jazdy - dlatego warto czasem udać się na dłuższą przejażdżkę, szczególnie zimą, aby utrzymać odpowiedni poziom napięcia. Napięcie w pełni naładowanego akumulatora powinno utrzymywać się w przedziale 12,8 -12,5 V przy wyłączonym silniku. Napięcie sprawdza się najczęściej przy użyciu multimetru. Metalowe sondy przykładamy do biegunów akumulatora - odpowiednio ujemny do minusa i dodatni do plusa. Należy zwrócić uwagę na to, aby bieguny były czyste, a nie pokryte nalotem, by nie zakłócać przebiegu prądu.

Wybierz nowy akumulator do swojego samochodu

Każdy akumulator ma swoją żywotność. Według producentów wynosi ona od 4 do 6 lat przy prawidłowej eksploatacji. Oczywiście może być on krótszy, jeśli dostatecznie nie dbamy o akumulator, jest on słabej jakości lub też po prostu uległ awarii. Symptomem zwiastującym zużycie ogniwa jest spadające napięcie nawet przy dłuższych przejażdżkach i regularnym doładowywaniu. Jeśli spadnie ono do wartości 10,5 V albo i mniej, oznacza to, że nadszedł czas wymiany, bo ładowanie akumulatora nie przyniesie pożądanego rezultatu. Wtedy trzeba pomyśleć o nowym ogniwie.

Jak wybrać odpowiedni akumulator do swojego samochodu? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: parametry, rozmiar, typ, biegunowość i markę akumulatora. Wszystko to jest istotne i ma wpływ na poprawne oraz przede wszystkim długie działanie ogniwa. Istotne jest też miejsce zakupu - warto wybrać sklep, który specjalizuje się w sprzedaży baterii samochodowych i przechowuje je we właściwy sposób. Takie miejsce znajdziemy przez internetowy serwis Battery Point, gdzie nie tylko można kupić dobrej jakości akumulator, ale także umówić jego wymianę w jednym z warsztatów partnerskich w całej Polsce.