- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 7 marca 2023
Sprowadzanie samochodu z Niemiec - co warto wiedzieć o ubezpieczeniach
Materiał partnera:
Sprowadzenie auta z zagranicy zawsze wiąże się z pewnymi kosztami. Bez względu na to, z jakiego państwa sprowadzamy wymarzony samochód, należy wykupić ubezpieczenie OC. Co powinieneś wiedzieć o sprowadzaniu aut z Niemiec? Jak ubezpieczyć samochód? Do kogo zgłosić się po pomoc, przy sprowadzaniu auta z Niemiec? Wszystkie powyższe kwestie zostaną poruszone w poniższym artykule!

Samochód z Niemiec — najważniejsze informacje
Sprowadzając auto z Niemiec, należy zwrócić uwagę na:
- Akcyza i jej opłata (podatek akcyzowy) - ustalana w zależności od ceny samochodu - 3.1% w przypadku samochodów z silnikami o pojemności mniejszej lub równej 2000 cm3 i 18.6% dla aut z silnikami o pojemności większej niż 2000 cm3. Podatek należy zapłacić w terminie 30 dni od daty zakupu pojazdu.
- Rejestracja auta po sprowadzeniu do kraju — regularna procedura, która jest przeprowadzana w taki sam sposób jak w przypadku aut zakupionych na terenie Polski.
- Badanie techniczne pojazdu — standardowy przegląd przed wizytą w wydziale komunikacji,
- Tłumaczenie dokumentów — jedynym dokumentem, który należy przetłumaczyć, jest umowa kupna-sprzedaży.
Ubezpieczenie auta z Niemiec — opłaty i warunki
W celu sprowadzenia auta z Niemiec kupujący nie musi korzystać tylko i wyłącznie z lawety. Jeżeli samochód z Niemiec został wyrejestrowany przez sprzedającego, to kupujący może wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Cały zabieg polega na tym, że za stosunkowo niską kwotę zyskujemy możliwość poruszania się autem po Polskich drogach przez 30 dni, bez obawy o nałożenie kar ze strony Policji czy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Wykupienie takiego ubezpieczenia OC jest bardzo proste. Z pewnością tańsze niż zamawianie lawety, która pojedzie po auto i z nim wróci. W wielu przypadkach (aby legalnie jeździć po Polskich drogach) jest również wymagane wyrobienie tymczasowej tablicy rejestracyjnej. Ubezpieczenie można również wykupić, od razu na 12 miesięcy posiadając, tymczasową tablicę rejestracyjną. W tym przypadku, po stałym zarejestrowaniu musimy poinformować ubezpieczyciela o wyrobieniu nowych tablic.
Jak sprowadzić auto z Niemiec?
Sprowadzenie auta z Niemiec wbrew pozorom nie jest trudne, jeżeli korzystamy z zaufanych pośredników. W skład usług pośredników wchodzi:
- znalezienie auta i jego sprowadzenie,
- dopięcie kwestii finansowych,
- przedstawienie raportu rzeczoznawcy,
- tłumaczenie dokumentów,
- i wiele innych.
Jednym z tego rodzaju pośredników, którzy w pełni zajmują się sprowadzaniem aut i oferują szereg usług, jest carforfriend.pl.