Filtry
-
-
-

Transport niskopodwoziowy - co warto o nim wiedzieć

Materiał partnera:

Transport niskopodwoziowy to jedna z tych usług, które bardzo ułatwiają przebieg różnych prac i postępowanie do przodu w przypadku większych firm. Jest to rozwiązanie w momencie, gdy ładunek przekracza dopuszczalne normy w przypadku standardowego transportu. Jak wykorzystać transporty ponadgabarytowe na terenie całej Europy? Gdzie szukać odpowiedniej pomocy i transportu, który będzie w stanie przewieźć bezpiecznie sprzęt jak koparki, dźwigi, czy podobne z zakresu maszyn i urządzeń budowlanych? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

pexels.com


1. Transport maszyn budowlanych - o czym pamiętać?
2. Usługi transportowe - jak wybrać odpowiednią firmę do wykonania usługi?

Transport maszyn budowlanych - o czym pamiętać?Jak już zostało wspomniane wcześniej, transport ponadgabarytowy wykorzystywany jest do przewozu sprzętu i maszyn, które nie mieszczą się w normach standardowych przepisów ruchu drogowego. Zasady te są podyktowane ustawą w prawie ruchu drogowego. Tym samym, ten rodzaj usługi musi spełniać wszystkie warunki aby być nazywany transportem niskopodwoziowym. Aby decyzja o wykorzystaniu tego rodzaju usługi była możliwa, przedstawiamy zasady i normy do wykonania przewozu :

  • szerokość gabarytu nie może przekraczać 2,55m,
  • długość przewożonego sprzętu musi osiągać maksymalnie 18,75m (jedyny wyjątek w tym wypadku to samochód z naczepą i długość nie może przekroczyć tutaj 16,5m),
  • wysokość załadunku w żadnym przypadku nie może przekraczać 4m,
  • dopuszczalna waga gabarytu to 42 tony.


Transport ponadgabarytowy, to też nie jeden a kilka rodzajów naczep, na których znajduje się załadunek. Każda z nich jest dopasowywana do tego, co będzie przewożone według zasad bezpieczeństwa i dyspozycji. Do najczęściej wykorzystywanych i najpopularniejszych należą : naczepy typu semi, transport tiefbett, tele, inloader, samozaładowcza z HDS.

Czy są potrzebne zezwolenia?W przypadku transportu niskopodwoziowego, mamy do czynienia z pewnym rodzajem przekraczania norm, który wymaga odpowiednich uprawnień ale i zgód. Transport ten jest możliwy dopiero po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi, a wcześniej złożenia potrzebnych dokumentów. W trakcie przewozu, za biurokrację odpowiada pilot. Do wykonania usługi, niezbędna jest także umowa, która musi zawierać informacje jak:

  • rodzaj ładunku,
  • daty związane z przewozem,
  • wyznaczenie specyfikacji i rozmiarów kolumny,
  • wiadukty i mosty,
  • wyznaczone trasy.


Usługi transportowe - jak wybrać odpowiednią firmę do wykonania usługi?Wybór jakościowego sprzętu i firmy to pewność, że ładunek bezpiecznie i bez komplikacji dojedzie na wyznaczone miejsce. Opisywany transport niskopodwoziowy to wymagająca usługa i każdy dopilnowany szczegół to spokój, zadowolenie i zadbanie również o interesy klientów. Z tego też tytułu warto, aby Państwo sprawdzili firmę, która taką usługę ma wykonać w przyszłości.

O jakie kwestie dopytać już na wstępnych rozmowach? Czy firma jest legalnie zarejestrowana, co wiąże się z takimi kwestiami jak formalności i i wymagane pozwolenia. Jakich rodzajów podnośników używa oraz czy jest w stanie zapewnić transport w dogodnym terminie dla klienta. Warto sprawdzić również, jak konkurencyjne ceny wypadają na tle wybranej firmy.

Ważnym i też wiele ułatwiającym elementem jest to, czy transport może być wykonany jedynie na terenie polski czy też na terenie całej Europy, co jednocześnie umożliwia transport niskopodwoziowy międzynarodowy. Nie zaszkodzi również sprawdzić opinii i ocen opisujących proponowanych przez firmę usług.