Filtry
-
-
-

Czym charakteryzuje się alkomat policyjny?

Materiał partnera:

Alkomaty to urządzenia, które pozwalają na określenie stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Wiele osób decyduje się na ich zakup dla własnych celów, aby móc sprawdzać trzeźwość na przykład po imprezach. W zależności od organizmu alkohol utrzymuje się w organizmie od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. Prowadzenie auta pod wpływem alkoholu pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje, dlatego też nie dziwi fakt, że coraz więcej osób chce mieć pewność tego, że bez obaw mogą wsiąść za kierownicę.

alkomat,policja


Alkomaty policyjne a alkomaty do użytku własnego



Alkomaty wykorzystywane są nie tylko na użytek własny, korzystają z nich również służby takie jak Policja. Dzięki nim mogą sprawdzać trzeźwość kierowców, jak również korzystać z nich w wielu innych wypadkach. Można zauważyć, że od alkomatów stosowanych na użytek własny alkomat policyjny różni się pod wieloma względami. Jednym z nich jest wygląd - podczas gdy alkomaty przeznaczone na użytek własny to często niezwykle różnorodne w kształcie modele, wykonywane często z plastiku, to alkomat policyjny jest urządzeniem znacznie trwalszym i wyprodukowanym z odpowiednich materiałów. Jednak nie tylko sam wygląd jest odmienny, alkomat policyjny bowiem wykorzystuje inne metody sprawdzania trzeźwości niż alkomaty do użytku domowego.

Alkomat policyjny - jaką metodę wykorzystuje?



Najważniejszym elementem alkomatów jest sensor, który wyłapuje powietrze wdmuchiwane do urządzenia. Alkomaty półprzewodnikowe, bardzo często wykorzystywane w domu mogą jednak zaburzać pomiar, dlatego służby stosują inne urządzenia. Alkomat policyjny, w zależności oczywiście od modelu to urządzenia elektrochemiczne lub spektrofotometryczne. Warto pamiętać, iż te ostatnie są przez policje wykorzystywane znacznie częściej, między innymi ze względu na fakt, że zapewniają niezwykle dużą dokładność. Taki alkomat policyjny działa na zasadzie analizy sposobu, w jaki molekuły z wydychanego powietrza absorbują podczewień. Zapewnia to bardzo dokładne wyniki, niezależnie od ilości wydychanego powietrza.

Alkomat policyjny elektrochemiczny wykorzystują zjawisko reakcji chemicznej alkoholu znajdującego się w wydychanym powietrzu z elektrodą. Podczas tej reakcji przekształca się on w kwas octowy, który z kolei wytwarza elektrony. Powstały w ten sposób prąd pokazuje stężenie alkoholu u badanej osoby.

Oba rodzaje alkomatów wykorzystywanych przez policję przede wszystkim umożliwiają badanie wielu osób w krótkich odstępach czasu. Ponadto wskazywane są jako urządzenia niezwykle trwałe i mało awaryjne.