Filtry
-
-
-

Kiedy warto wyrejestrować samochód? Sprawdź, jak to zrobić

Materiał partnera:

Wyrejestrowanie samochodu to proces, który można przeprowadzić tylko w określonych sytuacjach. Konsekwencje braku wyrejestrowania pojazdu mogą być jednak bardzo dotkliwe dla właściciela, dlatego nie należy zwlekać z obowiązkami formalnymi. Zobacz, w jaki sytuacjach konieczne jest wyrejestrowanie auta oraz jak najlepiej to zrobić.

samochód


Kiedy konieczne jest wyrejestrowanie pojazdu?



Wyrejestrowanie pojazdu z perspektywy prawnej oznacza trwałe wycofanie go z możliwości uczestniczenia w ruchu drogowym. Każdy pojazd poruszający się po polskich drogach, nawet taki, który przez miesiące nie opuszcza miejsca parkingowego lub garażu, musi być zarejestrowany i posiadać ważne ubezpieczenie OC. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy konieczne jest przejście procesu wyrejestrowania. Obowiązek ten regulowany jest przez Ustawę Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku. Wyrejestrowanie pojazdu możliwe jest tylko w ściśle określonych przypadkach. Czynność tę trzeba zrealizować, gdy samochód zostanie:

  • skradziony,
  • wywieziony za granicę,
  • zdemontowany za granicą lub przekazany do stacji demontażu pojazdów lub punktu zbierania odpadów,
  • wycofany z obiegu,
  • w inny sposób utracony trwale i zupełnie.


Wyrejestrowanie pojazdu nie jest trudnym procesem. Nie można jednak przeprowadzić go w innych przypadkach, niż wymienione powyżej.

W jaki sposób można wyrejestrować pojazd?



Skoro wiemy już, w jakich sytuacjach zachodzi obowiązek przeprowadzenia omawianej procedury, pozostaje zatem pytanie, jak wyrejestrować samochód. Wyrejestrowanie pojazdu wiąże się z koniecznością udania się do wydziału komunikacji odpowiedniego urzędu miasta, powiatu lub gminy. Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu można pobrać na miejscu, w urzędzie lub znaleźć na stronie rządowej obywatel.gov.pl. Opłata administracyjna, której dowód zapłaty należy załączyć do wniosku, wynosi zaledwie 10 złotych. Do przeprowadzenia tego procesu niezbędne będzie także przedstawienie dokumentu tożsamości. Jeżeli auto było złomowane na stacji demontażu, proces wyrejestrowania będzie łatwiejszy. Stacja powinna wydać zaświadczenie o kasacji. Jeżeli dokumenty składa się w urzędzie, nie trzeba martwić się o czas trwania tej procedury. Wnioski o wyrejestrowanie rozpatrywane są w trybie natychmiastowym. Czas rozpatrywania wniosku nie może przekroczyć okresu jednego miesiąca lub dwóch miesięcy dla spraw bardzo skomplikowanych.

Źródło: https://mtu24.pl/jak-wyrejestrowac-auto-krok-po-kroku/

Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA w Sopocie