Filtry
-
-
-

Koszt ubezpieczenia OC - ile zapłacimy za obowiązkową polisę w 2023?

Materiał partnera:

Początkujący kierowcy, którzy myślą o zakupie swojego pierwszego samochodu, zastanawiają się, jakie koszty dodatkowe będzie trzeba ponieść, żeby móc swoim nowym nabytkiem podróżować bez przeszkód. Jednym z pierwszych wydatków, o jakim nie można zapomnieć jest opłata ubezpieczenia OC. Ile jednak ona wynosi? Czy zawsze jest taka sama?

ubezpieczenie oc


Ile kosztuje ubezpieczenie OC?Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest w Polsce obowiązkowe dla każdego kierowcy. Brak aktualnej polisy choćby przez jeden dzień skutkuje bardzo wysokimi karami finansowymi - maksymalna kara za zaległości w płaceniu składek OC za samochód osobowy w 2023 roku wynosi aż 10 470 złotych! Jeśli chodzi o wysokość średniej składki polisy OC, to na początku zeszłego roku wynosiła ona 524 zł. W tym roku, po zakładanej 30-procentowej podwyżce, kierowcy muszą dołożyć do ubezpieczenia ponad 150 złotych.

Jaki jest zakres OC?Narzucony przez państwo zakres OC jest dla każdego kierowcy identyczny. Ma on chronić samych kierowców, a co ważniejsze - osoby poszkodowane w wypadku, który właściciel polisy spowoduje. OC obejmuje uszkodzenia częściowe oraz zniszczenia pojazdów i rzeczy, które powstały z winy kierowcy. Dodatkowo polisa zadziała również w przypadku, gdy osoba poszkodowana w zdarzeniu poniesie straty zdrowotne, uszkodzenia ciała lub śmierć.

Czy każdy płaci za OC tyle samo?Nie każdy kierowca zapłaci za ubezpieczenie komunikacyjne tyle samo. Firmy ubezpieczeniowe stosują rozbudowane algorytmy, za pomocą których obliczają stawki. Na wysokość stawki dla danego kierowcy wpływ mają różne dane (wiek, czas posiadania prawa jazdy, ilość spowodowanych wypadków, miejsce zamieszkania czy też rodzaj posiadanego samochodu i pojemność jego silnika). Można wywnioskować z tego, że kierowca młody, który dopiero odebrał swoje prawo jazdy, posiadający starsze auto i mieszkający w dużym mieście, gdzie wypadki zdarzają się znacznie częściej, zapłaci stawkę wyższą od średniej krajowej. Często stosowanym rozwiązaniem przez młodych kierowców jest współdzielenie ubezpieczenia z zaufaną, starszą osobą, która posiada za kółkiem większe doświadczenie.

Kary za brak OCW tym roku kierowców czekają podwyżki nie tylko samych składek ubezpieczenia, ale również kar finansowych za brak posiadania aktualnej polisy. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku jeżdżącym bez OC właścicielom aut osobowych grozić będzie zapłata 6770 zł, a od 1 lipca aż 6900 zł. Stawki te jeszcze nigdy nie były tak wysokie.