Filtry
-
-
-

Komu zlecić kalibrację alkomatu?

Materiał partnera:

Alkomat to jedno z urządzeń, które zdecydowanie warto posiadać w domu. Pozwala w krótkim czasie sprawdzić zawartość alkoholu w organizmie, co jest kluczowe na przykład w podejmowaniu decyzji w kwestii prowadzenia pojazdów mechanicznych. Niemniej jednak każdy alkomat trzeba co pewien czas kalibrować. Komu zlecić to zadanie?

alkomat


Dlaczego alkomat wymaga kalibracji?Każdy alkomat wymaga kalibracji, dzięki której odczytywane wyniki można uznać za precyzyjne, a tym samym za miarodajne. Kalibracja alkomatu, co do zasady, powinna mieć miejsce raz na pół roku. Niemniej jednak o częstotliwości decyduje tak naprawdę rodzaj sensora oraz to, jak często sięgamy po alkomat. Czasami zachodzi konieczność kalibrowania już po 3-4 miesiącach, w innych przypadkach można odczekać nawet 8-9 miesięcy. Sama kalibracja alkomatu polega na zestrojeniu wewnętrznego oprogramowania z sensorem urządzenia.

Jak skalibrować alkomat?Kalibracja alkomatu teoretycznie może być przeprowadzona samodzielnie, w domowych warunkach. Niektórzy decydują się na takie rozwiązanie, chcąc zaoszczędzić, jednak w takim przypadku należałoby zaopatrzyć się dodatkowo w symulator wdechu oraz wzorce alkoholu. Wiąże się to z kolejnym wydatkiem i na ogół nie jest opłacalną inwestycją. Ponadto, samodzielna kalibracja alkomatu może doprowadzić do zniszczenia urządzenia, przez co nie będzie się ono nadawało do użytku bądź będzie wymagało pilnej naprawy. O wiele lepszym rozwiązaniem jest więc udanie się ze sprzętem to profesjonalnego serwisu, w którym pracują wyłącznie osoby z odpowiednim przygotowaniem merytorycznym oraz doświadczeniem w kalibrowaniu alkomatów.

Gdzie skalibrować alkomat?Jak wspomniano, kalibracja alkomatu powinna odbywać się wyłącznie w dedykowanych serwisach, głównie ze względu na bezpieczeństwo sprzętu. Najczęściej są to punkty, w których od razu możemy zakupić alkomat. Znajdują się one w każdym większym mieście w kraju. Coraz więcej osób decyduje się na wysyłkową kalibrację alkomatu, co również jest możliwe. Wystarczy wysłać urządzenie pod wskazany adres, a po przeprowadzeniu całego procesu zostanie ono do nas odesłane. Takie rozwiązanie wymaga poświęcenia większej ilości czasu, lecz jednocześnie jest bardzo wygodne, zwłaszcza dla osób zapracowanych bądź zamieszkujących w mniejszych miastach. Pamiętajmy, aby kalibracji alkomatu dokonywać w regularnych odstępach czasowych- w przeciwnym razie nie mamy pewności, czy sprzęt rzeczywiście działa tak, jak powinien.