Filtry
-
-
-

Ubezpieczenie samochodu - od czego chroni nas OC i AC

Materiał partnera:

Ubezpieczenie OC to obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce. Dotyczy to samochodu, motocykla, motoroweru, skutera, przyczepy, pojazdu wolnobieżnego, a nawet ciągnika rolniczego. Niezależnie więc od tego, jaką moc ma Twoje auto, z którego jest roku i jak często z niego korzystasz, musisz wykupić polisę OC.

unsplash.com


Co grozi w przypadku braku polisy? Przede wszystkim brak ochrony, jaką zapewnia. Posiadając ubezpieczenie OC, masz pewność, że w przypadku spowodowania szkód osobowych lub materialnych innemu uczestnikowi ruchu ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy pojazdu albo leczenia. Wypłacone zostanie stosowne odszkodowanie, które powoduje, że ubezpieczenie OC w praktyce chroni zarówno poszkodowanego, jak i sprawcę.


Jak sprawdzić, kiedy wygasa ubezpieczenie samochodu?


Jeżeli chcesz zadbać o ciągłość OC, ale nie pamiętasz daty ubezpieczenia samochodu i nie możesz znaleźć dokumentów, nie martw się. Masz kilka możliwości, by sprawdzić, kiedy wygasa Twoja polisa. Polecamy przede wszystkim:  • wejść na stronę internetową: www.ufg.pl, gdzie w części "Sprawdź OC dla pojazdu" znajdziesz informacje o ważności i długości obowiązkowego ubezpieczenia, a nawet autocasco;

  • wejść na stronę internetową: www.historiapojazdu.gov.pl i podać kilka danych (w tym numer rejestracyjny czy VIN samochodu), by zweryfikować długość polisy - swojej lub sprawcy zdarzenia drogowego;

  • zainstalować aplikacje "Kup Auto" i "Na Wypadek" od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.


Autocasco (AC)


Jednym z najczęściej wybieranych ubezpieczeń jest autocasco, które często sprzedawane jest w pakiecie z OC. AC zapewnia szeroki zakres ochrony dla właścicieli pojazdów i umożliwia skorzystanie z odszkodowania w wielu niespodziewanych sytuacjach. Mowa tu o zniszczeniu, uszkodzeniu albo utracie auta (np. w wyniku kradzieży).


Jeżeli więc skorzystasz z autocasco, a Twój pojazd zostanie uszkodzony (w pożarze, przez dzikie zwierzęta czy w wyniku działania zjawisk atmosferycznych), ubezpieczyciel zwróci koszty naprawy. Co więcej, wiele firm zapewnia możliwość poszerzenia zakresu ochrony o dodatkowe ryzyka, takie jak ubezpieczenie bagażu czy przewożonego sprzętu sportowego.


Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem samochodu, ale zdecydowanie warto je wykupić - niezależnie od wartości, modelu czy marki pojazdu. Sprawdź ofertę autocasco na stronie: www.compensa.pl/ubezpieczenie/autocasco/.


Co jeszcze może znaleźć się w pakiecie ubezpieczenia pojazdu?


Większość towarzystw ubezpieczeniowych, poza ubezpieczeniem OC, autocasco, NNW i Assistance, oferuje również wiele innych pakietów. Właściciele samochodów mogą zdecydować się np. na:  • Ubezpieczenie NNW - ochrona w ramach NNW dotyczy zdarzeń powstałych nie tylko w ruchu drogowym, ale również podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu, podczas jego załadunku lub rozładunku, a nawet w trakcie postoju czy naprawy w trasie.

  • Assistance - pomoc w przypadku usterki na drodze, opcja holowania do warsztatu (warto dokładnie sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia)

  • ubezpieczenie opon, dzięki czemu zyskasz natychmiastową pomoc w sytuacji, gdy zniszczeniu ulegnie ogumienie, dętka albo koło;

  • ubezpieczenie szyb, dzięki czemu unikniesz kosztownej wymiany, gdy któraś z szyb w samochodzie ulegnie uszkodzeniu;

  • ubezpieczenie utraty zniżki, dzięki któremu zachowasz zniżki ubezpieczeniowe w przypadku wystąpienia jednej szkody na ubezpieczonym pojeździe.


Sprawdź wszystkie ubezpieczenia pojazdu, jakie znajdują się w ofercie Compensy: www.compensa.pl/ubezpieczenia/samochod/.