Filtry
-
-
-

Jak dopisać współwłaściciela samochodu?

Materiał partnera:

Zastanawiasz się, jak dopisać współwłaściciela samochodu? Co należy zrobić, aby samochód miał dwóch właścicieli? Czy współwłasność ma wpływ na cenę ubezpieczenia OC? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zachęcamy do lektury niniejszego artykułu.

Źródło: pixabay.com


Dopisanie współwłaściciela samochodu - jak to zrobić?
Współwłasność samochodu a OC
Co zrobić w przypadku śmierci współwłaściciela?

W jaki sposób należy dopisać współwłaściciela samochodu? Co dzieje się ze współwłasnością auta w przypadku śmierci jednego ze współwłaścicieli czy rozwodu? W jaki sposób sprzedać pojazd, gdy ten ma kilku współwłaścicieli? Czy współwłasność zmniejsza kwotę polisy OC? To pytania, na które odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury już teraz!

Dopisanie współwłaściciela samochodu - jak to zrobić?



Chciałbyś dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego samochodu? Jak to właściwie zrobić? Są dwie opcje - pierwsza wiąże się z podpisaniem umowy kupna-sprzedaży danego samochodu na współwłaścicieli. Druga natomiast dotyczy przekazania części udziałów własności pojazdu w formie darowizny.

Pierwszy sposób wydaje się prosty i niewymagający dodatkowych formalności. Wystarczy zarejestrować pojazd w Wydziale Komunikacji na obu właścicieli. Jest jednak pewne ograniczenie, a mianowicie opcja ta nie jest możliwa w sytuacji, gdy samochód został już zarejestrowany. I w tym właśnie miejscu poleca się metodę drugą. Tutaj jednak droga jest nieco dłuższa i wymaga przygotowania aktu darowizny.

W Internecie znajdziesz wzory aktu darowizny - między innymi na stronie autoumowa.pl. Jakie elementy powinien zawierać taki dokument? Przede wszystkim dane właściciela i osoby obdarowywanej, dane pojazdu, jego wartość i datę przekazania pojazdu nowemu współwłaścicielowi. Ponadto nie może zabraknąć odpowiednich oświadczeń, w tym oświadczenia darczyńcy o posiadaniu prawa własności samochodu, stopniu pokrewieństwa z nowym współwłaścicielem i o przekazaniu auta oraz przyjęciu go przez obdarowanego. Na koniec właściciele umieszczają swoje podpisy. Taki akt darowizny musi być sporządzony w dwóch egzemplarzach, aby każdy właściciel miał swoją kopię. Następnie dokument należy zgłosić w urzędzie skarbowym, aby opłacić podatek. Nie zawsze jednak ten podatek od darowizny jest wymagany. Z podatku tego rodzaju zwolnieni są współmałżonkowie, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, ojczym, macocha, a także pasierb oraz pasierbica.

Współwłasność samochodu a OC



Zastanawiasz się, jak wygląda ubezpieczenie OC w takiej sytuacji, gdy samochód ma dwóch lub więcej właścicieli? Otóż warto wiedzieć, że z reguły firmy ubezpieczeniowe obliczając składkę OC, współwłaścicieli traktują tak samo. Nie ma znaczenia, który z nich ma większe udziały. Bez problemu uwzględniane są zniżki za bezszkodową jazdę. Pamiętaj, że to oczywiście działa także w drugą stronę. Nie ma znaczenia, który kierowca spowoduje szkodę - współwłaściciele razem tracą zniżki.

Wielu kierowców decyduje się na dopisanie współwłaściciela, aby obniżyć cenę ubezpieczenia OC. Czy faktycznie taka sytuacja obniża kwotę polisy OC? Okazuje się, że tak! Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas kalkulowania wysokości danej składki, zwykle decydują się dać kierowcom najwyższą zniżkę. Z tego właśnie względu młodzi i mało doświadczeni kierowcy, którzy nie mają jeszcze żadnych zniżek, często decydują się na dopisywanie do dowodu rejestracyjnego rodziców czy dziadków. Jeśli ktoś ma prawo jazdy przez wiele lat i w ciągu tego czasu może pochwalić się nie tylko doświadczeniem, ale i bezszkodową jazdą, jego zniżki na OC mogą sięgać nawet 70%. Bierze się je pod uwagę bez względu na wiek drugiego współwłaściciela.

Co zrobić w przypadku śmierci współwłaściciela?



Co właściwie dzieje się w momencie, gdy jeden ze współwłaścicieli umiera? Otóż jego udziały będą podlegać spadkowemu postępowaniu, ponieważ staną się częścią spadku. Jeśli zmarły nie sporządził testamentu, spadkobiercę wskazuje sąd. Warto wiedzieć, że współwłaściciel, który żyje, nie otrzyma dodatkowych praw do samochodu i tym samym nie może dysponować udziałami nieżyjącego.

A co w przypadku rozwodu? Odpowiedzi na ten temat znajdziesz na niniejszej stronie https://autoumowa.pl/jak-sporzadzic-wspolwlasnosc-samochodu-wzor/ - już teraz zapraszamy do szybkiego zapoznania się z tematem. We wspomnianym artykule znajdziesz także informacje na temat tego, co robić, gdy chcemy sprzedać pojazd mający kilku współwłaścicieli. Każdy dopisany współwłaściciel samochodu w dowodzie rejestracyjnym ma takie same prawa jeżeli chodzi o współwłasności samochodu. Dodatkowo współwłasność auta jest korzystna z tego powodu, że każdy współwłaścicieli samochodu może zbierać zniżki. Tym samym w ramach współwłasności auta można po kilku latach cieszyć się tańszym ubezpieczeniem. Jak widać warto zadbać o dopisanie współwłaściciela pojazdu z różnych powodów. Na szczęście zarówno współwłasność pojazdu jak i zniesienie współwłasności można łatwo załatwić. Jest to opłacalne dla osób, które mają krótko prawo jazdy.