Filtry
-
-
-

Bezpieczeństwo na drodze — wszystko, co powinieneś wiedzieć o lusterkach motocyklowych!

Materiał partnera:

Lusterka motocyklowe odgrywają bardzo ważną rolę w bezpieczeństwie na drodze — pozwalają kontrolować otoczenie za pojazdem, umożliwiając płynną i dynamiczną jazdę bez zwiększania ryzyka kolizji. W tym materiale przedstawimy ci historię lusterek motocyklowych i podpowiemy, jakie regulacje prawne powinieneś wziąć pod uwagę podczas ich zakupu i montażu.

Linkhouse


Historia lusterek motocyklowych — kiedy zaczęliśmy je stosować?Przez kilkadziesiąt lat podczas projektowania motocykli kwestia bezpieczeństwa schodziła na dalszy plan. Liczyły się osiągi i wygląd, jednoślady musiały robić wrażenie i rozpalać wyobraźnię kierowców. Taką tendencję można zaobserwować, patrząc zarówno na układy hamulcowe — początkowo hamulec montowany był wyłącznie z tyłu — jak i lusterka motocyklowe, których zwyczajnie nie montowano. Lusterko motocyklowe to akcesorium, które pierwszy raz pojawiło się na wyposażeniu jednośladów amerykańskiej żandarmerii wojskowej podczas II WŚ. Później zaczęto je montować także poza wojskiem — w drugiej połowie lat ‘50 ubiegłego wieku można je było spotkać m.in. w policyjnych maszynach marki Harley Davidson. W kolejnych latach popularność lusterek rosła, by na początku lat ‘70 na dobre zagościć na kierownicach wszystkich motocykli poruszających się po drogach publicznych. Zmieniało się prawo, rosła świadomość o bezpieczeństwie zarówno wśród konstruktorów, jak i samych motocyklistów, dlatego w jednośladach w końcu zaczęły pojawiać się rozwiązania mające na celu nie tylko zwiększenie osiągów i prędkości maksymalnej.

Obecnie lusterka motocyklowe to element, bez którego — zgodnie z polskim prawem — nie można poruszać się po drogach publicznych. W nowoczesnych jednośladach często pojawiają się takie rozwiązania jak lusterka motocyklowe z kierunkowskazami czy z elektroniczną regulacją położenia.

Lusterka motocyklowe a kwestie prawneWybierając nowe lusterka motocyklowe, warto mieć na uwadze regulacje w ramach homologacji drogowej. Prawo przewiduje nie tylko sposób i zakres montażu (m.in. rozstaw i wysokość lusterek), ale także eksploatację — lusterka powinny być czyste i wolne od uszkodzeń. Wszystko z myślą o jak najlepszej widoczności i bezpieczeństwie uczestników ruchu drogowego. Podobne regulacje obejmują lusterka motocyklowe z kierunkowskazami. Te powinny spełniać nie tylko wytyczne dotyczące lusterek, ale również klasycznych kierunkowskazów.

Wielu motocyklistów, którzy przerabiają swoje maszyny lub budują je od podstaw, montuje lusterka motocyklowe do kierownicy lub na ramie pojazdu. Warto jednak pamiętać, że lusterko powinno być zamontowane w sposób nieograniczający widoczności. Ostatnią kwestią jest homologacja lusterek — tylko z takich akcesoriów powinniśmy korzystać, jeśli chcemy poruszać się po drogach publicznych. Potwierdzeniem homologacji lusterek jest międzynarodowy znak homologacji, w skład którego wchodzą trzy elementy. Są to kolejno: litera "E" umieszczona w okręgu, obok której musi znaleźć się oznaczenie państwa udzielającego homologacji drogowej, numer homologacji i symbol określający klasę lusterka (przedstawiony cyframi rzymskimi, od I do VII). Przed zakupem lusterek warto go rozszyfrować, żeby mieć pewność legalności na polskich drogach.

Lusterka motocyklowe znajdziesz w I’M Inter Motors lub na imready.euJeśli szukasz lusterek motocyklowych do maszyny, która będzie poruszała się po drogach publicznych, musisz wybrać model z homologacją drogową. Duży wybór właśnie takich produktów znajdziesz w I’M Inter Motors — największej sieci sklepów motocyklowych w Polsce — i na imready.eu. W tych miejscach spodziewaj się fachowej obsługi przez motocyklistów — pasjonatów i szeregu korzyści zakupowych, m.in. darmowej wysyłki, darmowego zwrotu do 60 dni i bezpiecznych płatności online. Odwiedź imready.eu lub jeden z 33 salonów stacjonarnych I’M Inter Motors rozsianych po całym kraju i wybierz najlepsze lusterka motocyklowe do swojej maszyny.