Filtry
-
-
-

Włączamy światła mijania. Za ich brak grozi mandat

Wielu kierowców ma w samochodzie ustawiony tryb "auto" i używa świateł do jazdy dziennej. Policja przypomina: należy manualnie przełączać reflektory na światła mijania, gdy warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu.

światła mijania, reflektor
Policja przypomina: włączamy światła mijania · fot. KPP Pszczyna


Panujące obecnie niekorzystne warunki pogodowe w postaci opadów atmosferycznych można obserwować na terenie całej Polski. Policja apeluje i przypomina o śliskiej nawierzchni i dostosowaniu prędkości do panujących warunków na drodze. Niezwykle istotne w takich niekorzystnych warunkach pogodowych jest włączenie świateł mijania. Nie ufajmy automatycznym ustawieniom oświetlenia w swoich samochodach, które nie zawsze odpowiednio wcześnie przełączają światła do jazdy dziennej na światła mijania. Kierujący w razie kontroli drogowej muszą liczyć się z możliwością otrzymania mandatu:

  • za jazdę bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu w kwocie 300 zł i 4 punkty karne,
  • za jazdę bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu w kwocie 100 zł i 2 punkty karne,
  • za jazdę bez wymaganych świateł w tunelu niezależnie od pory doby w kwocie 200 zł i 4 punkty karne.


Ponadto warto zadbać o systematyczną kontrolę ciśnienia w kołach (nie tylko podczas zmiany opon). Prawidłowe ciśnienie ma istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, zmniejszy spalanie oraz wydłuży żywotność opon. Dbajmy także o uzupełnienie w zbiorniku płynu do spryskiwaczy oraz o prawidłowe ustawienie oświetlenia. Wszystko to przekłada się na nasze bezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że pojazd przygotowany w sposób prawidłowy do jazdy poprawia bezpieczeństwo kierującego, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

ar / pless.pl
źródło: KPP Pszczyna