Filtry
-
-
-

Rodzaje motocykli: od wyczynowych po turystyczne

Materiał partnera:

Istnieje wiele rodzajów motocykli. Ważne jest, aby wiedzieć, jaki rodzaj motocykla kupujesz. Oto podsumowanie różnych typów tych jednośladów wraz z informacją, do czego są przeznaczone i jak są powszechnie używane.

1. Skutery i motorowery
2. Motocykle sportowe
3. Cruisery
4. Motocykle terenowe, enduro i motorcross
5. Motocykle turystyczne

Skutery i motoroweryW połowie lat 90. skutery, bardzo popularne na Zachodzie w latach 60-tych, ponownie zyskały popularność. Przyczyną boomu była rosnąca frustracja z powodu miejskich korków, tanich kosztów eksploatacji oraz pojawienie się pożądanych nowych modeli od japońskich producentów i włoskiej firmy Piaggio. Motorowery to motocykle z małym silnikiem (maks. 50 cm3), które osiągają prędkość maksymalną około 45 kilometrów na godzinę.

Skutery mają większe silniki niż motorowery, zwykle od 125 cm3 do 150 cm3, i mają ramę przejściową. Mniejszy silnik będzie miał tendencję do obniżania kosztów eksploatacji. Dzięki temu skuter będzie tanim, choć dość szybkim wyborem.

Motocykle sportoweNa drugim końcu spektrum są motocykle sportowe, zbudowane z myślą o mocy i szybkości. Mają szybkie i mocne silniki, ostrą stylistykę i prowadzenie oraz aerodynamiczne konstrukcje. Ich rynek jest zdominowany przez japońskich gigantów: Hondę, Suzuki, Kawasaki i Yamaha. Inne marki to Ducati (Włochy) i Triumph (Wielka Brytania).

Ponieważ motocykle sportowe są zbudowane z myślą o szybkości i niesamowitym przyspieszeniu, początkujący motocykliści powinni dokładnie przemyśleć, zanim zdecydują się na zakup jednego z nich.

CruiseryDla wszystkich tych, którzy chcą poczuć wiatr we włosach niczym amerykańscy królowie szos, cruisery to jedyny możliwy wybór. Laikom najłatwiej opisać ten rodzaj motocyklu przez jedną sugestywną i legendarną markę: Harley Davidson. Zazwyczaj cruisery mają niskie siedzenia, długie rozstawy osi i, co najważniejsze, wyluzowany styl siedzenia.

Harley to nie jedyna marka: jest też mnóstwo japońskich motocykli tego typu, które są w stanie zapewnić ten niestandardowy wygląd za dużo niższą cenę. Inni producenci cruiserów to włoska firma Moto Guzzi i BMW. Niektóre cruisery, takie jak masywne Kawasaki VN2000, mają większe silniki niż niektóre samochody średniej wielkości.

Motocykle terenowe, enduro i motocrossWszystko to są odmiany motocykli, które są używane głównie lub wyłącznie do jazdy terenowej. Istnieją setki stylów i odmian motocykli terenowych, od enduro, które są używane do długodystansowych jazd terenowych, przez pojazdy typu cross z przeznaczeniem wyłącznie sportowym, aż po motocykle trialowe, które są tak lekkie, że nie mają nawet siedzenia.

Wiele typów motocykli terenowych w ogóle nie nadaje się do jazdy po drogach. Musisz upewnić się, że Twój motocykl jest dopuszczony do ruchu drogowego, aby móc go używać na drogach w Polsce i innych krajach Europy.


Motocykle turystyczneJeśli chcesz jeździć od wybrzeża do wybrzeża przez Stany Zjednoczone lub wybrać się na wycieczkę po Europie, to motocykl turystyczny jest dla Ciebie. Zaprojektowane są z myślą właśnie o długich dystansach. Są to duże, wygodne pojazdy, stworzone z myślą o komforcie na szosie zarówno dla kierowcy, jak i pasażera. Motocykle turystyczne mają zazwyczaj duże szyby przednie, dużą pojemność bagażową, miękkie siedzenia oraz podgrzewane manetki kierownicy, a także deskę rozdzielczą wyposażoną w najnowsze technologie.

Wielu producentów oferuje różne warianty swoich motocykli sportowych, które są oznaczone jako sportowe/turystyczne. Często mają boczne sakwy na bagaż, które można zdjąć. Inne, takie jak klasyczna Honda Goldwing lub BMW K1600, to motocykle turystyczne specjalnie zaprojektowane do jednego celu: pokonywania kolejnych kilometrów.

Biorąc pod uwagę rozmiar tych pojazdów, w połączeniu z bagażem i pojemnością paliwa, nie jest zaskakujące, że motocykle turystyczne należą do najcięższych motocykli na drogach. Aby pomóc kierowcy, często mają więc takie funkcje, jak asystent ruszania pod górę, a niektóre nawet bieg wsteczny ułatwiający parkowanie.